HSBC nie wierzy w złotego

Brak nadziei na podwyżki stóp procentowych wytrąca argumenty tym, którzy liczą na umocnienie lokalnych walut.

Do końca roku złoty, korona czeska oraz forint węgierski osłabią się do euro o między 2,9 proc. a 4,6 proc., przewidują w nocie do klientów stratedzy HSBC. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że właśnie ta instytucja do niedawna była jednym z największych optymistów co do perspektyw środków płatniczych z regionu. Wcześniej specjaliści HSBC zmienili na pozytywne nastawienie do denominowanych w walutach lokalnych obligacji z regionu, wskazując że osłabienie presji inflacyjnej podkopuje szanse na normalizację polityki pieniężnej banków centralnych. Teraz ten sam argument stoi za obniżką prognoz dla walut.

Zobacz więcej

Fot. Reuters - Bobby Yip

„Przy praktycznym zniknięciu szans na normalizację polityki pieniężnej banków centralnych, straciliśmy jakiekolwiek argumenty, by utrzymać pozytywne nastawienie do tych walut. Wszystkie powinny zacząć się osłabiać, bo zbliżaniu się gospodarek do szczytu cyklu koniunkturalnegotowarzyszą gołębia orientacja banków centralnych, a w niektórych przypadkach także preferencja dla słabości walut” — zauważają autorzy raportu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy korona zyskała wobec euro 5,5 proc., złoty umocnił się o 2,0 proc., a forint — o 1,0 proc., co czyni je jedynymi spośród 32 ważniejszych środków płatniczych, które w tym okresie były silniejsze od wspólnej waluty. NBP podtrzymał w ubiegłym tygodniu zapowiedzi pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie przez kolejne dwa lata. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HSBC nie wierzy w złotego