HSW zamieni długi na akcje

Tadeusz Markiewicz
15-10-2001, 00:00

HSW zamieni długi na akcje

NWZA Huty Stalowa Wola zadecyduje o zamianie długów wobec Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na akcje. Firma podwyższy kapitał zakładowy. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędzie się 10 mln zł zadłużenia.

Na 24 października zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Huty Stalowa Wola, firmy zajmującej się m.in. produkcją maszyn budowlanych oraz uzbrojenia. Na walnym zostanie przegłosowana uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego państwowej spółki z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

— Chcemy zamienić stare długi firm zależnych HSW, które przeszły na spółkę matkę, na akcje dla Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Chodzi o kwotę rzędu 10 mln zł — mówi Ryszard Kardasz, prezes Huty Stalowa Wola.

Lepsza gotówka

Warunkiem przeprowadzenia operacji jest umorzenie tych walorów, czyli wykup przez firmę ze Stalowej Woli, w ciągu pięciu lat.

Huta Stalowa Wola oczekuje gotówki. Prezes Kardasz proponował, by jeszcze przed prywatyzacją, w latach 2000-03, spółka otrzymała zastrzyk kapitałowy wysokości 140 mln zł. Spółka otrzymała akcje Pekao SA wartości 75,9 mln zł.

— Naszym wnioskiem o dalsze dokapitalizowanie nie zajmie się już ustępujący rząd. Nie zamierzamy jednak rezygnować i przedłożymy go następnemu gabinetowi — zapowiada Ryszard Kardasz.

Plan minimum

HSW potrzebuje minimum 120 mln zł. Te środki pozwoliłyby wykupić 51 proc. od Komatsu udziałów w spółce Dressta, która zajmuje się zagranicznym handlem maszynami budowlanymi. HSW ma w niej 49 proc. walorów.

— Komatsu jest coraz mniej zainteresowane taką działalnością i raczej zdecyduje się na wyjście z Dressty. Jednak na tę transakcję oraz na finansowanie zagranicznej działalności handlowej potrzebujemy około 120 mln zł — mówi prezes Kardasz.

Jego zdaniem, na rynku amerykańskim, który do niedawna kupował sporo produkcji HSW, zapanowała stagnacja. Prezes Kardasz jest jednak przekonany, że jeśli działania wojenne w Afganistanie zakończą się szybko, to nie będą mieć negatywnego wpływu na pogorszenie koniunktury USA.

— Nie wykluczamy natomiast pewnego ożywienia w segmencie zbrojeniowym — podsumowuje prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HSW zamieni długi na akcje