Huebner o strategii UE dla państw Bałtyku

PAP
opublikowano: 21-06-2009, 15:36

Realizacja przedstawionej niedawno przez Komisję Europejską strategii dla regionu Morza Bałtyckiego, w którym leży osiem unijnych państw, może przyspieszyć rozwój całej Unii - uważa unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

"Po raz pierwszy w historii integracji europejskiej Komisja przygotowała strategię rozwoju dla grupy państw członkowskich zawierającą konkretny plan działania w 15 obszarach uzgodnionych między zainteresowanymi państwami" - powiedziała PAP Huebner.

Zaznaczyła, że strategia powstawała we współpracy z Rosją, Norwegią i Islandią, ale jest przedsięwzięciem wyłącznie unijnym.

W ramach strategii zrealizowanych ma być 80 projektów - dla każdego z nich wyznaczony jest kraj wiodący. Według Huebner, Polska jest krajem wiodącym "przynajmniej 10" z nich i to "całkiem ważnych".

Jednym z "polskich" projektów jest wykonanie map Bałtyku i przygotowanie strategii oczyszczenia dna akwenu, m.in. ze składowisk broni chemicznej, wraków i innych pozostałości II wojny światowej. Polska jest wiodącym krajem także w programie dotyczącym współpracy naukowej - tworzenia bazy danych o prowadzonych w regionie badaniach naukowych.

"Doszliśmy do wniosku, że wokół tego morza jest bardzo dużo czołowych uniwersytetów, które ze sobą nie współpracują. Chcemy utworzyć wobec tego taką ligę bałtyckich uniwersytetów i Polska wzięła na siebie przewodniczenie projektowi służącemu rozwojowi regionalnej współpracy naukowej" - powiedziała Huebner.

Polska przewodniczy też projektowi, w wyniku którego powstanie zintegrowany system zarządzania ruchem lotniczym w obszarze Morza Bałtyckiego. W ramach tego projektu organizowany będzie regionalny układ połączeń lotniczych z udziałem wszystkich małych linii działających dotychczas tylko na obszarze własnego kraju.

Kolejnymi projektami zarządzanymi przez Polskę będą: utworzenie tzw. sieci doskonałości w obszarze szkoleń dotyczących gospodarki morskiej, czyli kształcenie i szkolenie kadr dla tego sektora w regionu, a także zarządzanie zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich.

Komisarz zwróciła uwagę, że wszystkie przewidziane w strategii działania podejmowane są w ramach obowiązującego w Unii prawa i nie wymagają żadnych nowych instytucji.

Podkreśliła też, że dla Szwecji, która 1 lipca przejmuje przewodnictwo w UE, strategia bałtycka jest priorytetem prezydencji. Jak dodała, pierwszy przegląd realizacji programów w niej zawartych odbędzie się w czasie polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 roku.

Pytana o źródła finansowania tej strategii powiedziała, że na teren wokół Morza Bałtyckiego skierowano już 50 mld z unijnej polityki spójności. Według Huebner, te pieniądze będą dużo bardziej efektywnie wydane dzięki łączeniu zarówno zasobów jak i projektów rozproszonych w całym regionie.

Dodała, że ponadto zaczynają się już zgłaszać - szczególnie jeśli chodzi o projekty naukowe - różne regionalne instytucje, np. Rada Nordycka, która chce przeznaczyć swoje niemałe środki finansowe właśnie na badania prowadzone w ramach tej strategii. Huebner przewiduje, że ta inicjatywa przyciągnie również dodatkowe środki z sektora prywatnego.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Moi pracownicy przygotowali tę strategię we współpracy z rządami, z regionami - w tym z biznesem, z uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi, które także są bardzo aktywne w obszarze Morza Bałtyckiego. To było półtora roku pracy, kilkanaście debat na różne tematy, Polska była w tym procesie bardzo aktywna" - podkreśliła komisarz.

Morze Bałtyckie - jak wyliczała - jest obszarem dużego zagrożenia środowiska, niewykorzystanych szans rozwoju gospodarczego, niedostatecznych połączeń energetycznych i transportowych, zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu statków oraz obszarem zagrożenia przestępczością.

"To wszystko wymaga ściślejszej współpracy, bo w pojedynkę nie można ocalić Bałtyku, nie można w pełni wykorzystać np. potencjału naukowego" - powiedziała Huebner.

Zwróciła uwagę, że właśnie w tym regionie funkcjonują jedne z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata: Szwecja i Norwegia, a także gospodarki takie jak polska - "z ogromnym potencjałem, ale ciągle niewykorzystanym".

"Pomyśleliśmy więc, że utworzenie takich ram strategicznych i konkretnych projektów dla zacieśnienia współpracy i znalezienia formuły dla wspólnego rozwiązywania problemów, może uczynić z obszaru Morza Bałtyckiego siłę napędową w rozwoju gospodarki UE" - powiedziała Huebner.

Poinformowała, że padła m.in. propozycja, żeby w tym regionie utworzyć modelowy obszar UE, który wspólnie wprowadzi szybko w życie dyrektywę usługową, zanim rynek usług zostanie zliberalizowany w całej Unii. Dodała, że jednym z projektów, którym przewodniczy Polska, jest też usuwanie barier rynku wewnętrznego UE i rozwój współpracy prowadzącej do szybszego niż w całej "27" ich znoszenia.

Dodała, że zarażeni entuzjazmem twórców strategii dla regionu Bałtyku, przedstawiciele państw UE położonych nad Dunajem - który po ostatnim rozszerzeniu stał się wewnątrzunijną rzeką - zażądali podobnej strategii dla swojego regionu.

"Już jesteśmy dość zawansowani - na ostatnim spotkaniu przyjęliśmy wytyczne dla tej strategii" - powiedziała Huebner. Według niej, rośnie świadomość, że trudne problemy i wyzwania nie respektują granic i wymagają podjęcia działań we wszystkich zainteresowanych państwach jednocześnie.

Huebner zapowiedziała, że strategię dla Morza Bałtyckiego przedstawi w lipcu w czasie obrad unijnej Rady ds. Ogólnych. We wrześniu ma się odbyć w Sztokholmie międzynarodowa konferencja państw i innych instytucji zainteresowanych Strategią, a na październikowym szczycie UE ma zostać ona przyjęta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane