Huragan Ike zniszczył 80 procent domów na wyspie Grand Turk

PAP
opublikowano: 07-09-2008, 14:14

Huragan Ike, szalejący nad wyspami Turcs i  Caicos (zamorskim terytorium W.Brytanii) zniszczył ponad 80 procent domów na  jednej z wysp tego atlantyckiego archipelagu - podały w niedziele miejscowe władze.

Na wyspie Grand Turk, zamieszkałej przez ok. 6 tys. ludzi, setki mieszkańców całkowicie utraciły dach nad głową - powiedział premier archipelagu Michael Misick. Jak do tej pory brak jednak doniesień o ofiarach w ludziach.

Po przejściu nad Atlantykiem huragan Ike przybrał na sile i obecnie zalicza się do czwartej kategorii na pięciostopniowej skali - powiadomiło Amerykańskie Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Ike zmierzał w niedzielę w kierunku Wysp Bahama i Kuby.

Prędkość wiatrów huraganu sięga 215 km/h, co kwalifikuje go do czwartej, bardzo niebezpiecznej kategorii na skali Saffira- Simpsona.

Oprócz wysp Turks i Caicos na drodze Ike'a znajduje się m.in. Kuba, która nadal boryka się ze zniszczeniami spowodowanymi pod koniec sierpnia przez huragan Gustav. Przypuszczalnie Ike dotrze do wybrzeży wyspy w niedzielę w nocy lub w poniedziałek rano. Istnieje szansa, że do tego czasu wykazujący znaczną zmienność huragan ponownie osłabnie do kategorii trzeciej. Według meteorologów, Ike skieruje się następnie ku Zatoce Meksykańskiej

Tymczasem burza tropikalna Hanna, która spowodowała na Haiti śmierć 500 osób, przyniosła silne opady deszczu na wschodnim wybrzeżu USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Huragan Ike zniszczył 80 procent domów na wyspie Grand Turk