Hurtownia poszukała nowych przychodów

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 10-01-2006, 00:00

Warszawski dystrybutor leków zamyka 2005 r. zyskiem dwa razy większym od planowanego.

Zarząd wykorzystuje wszystkie wolne moce.

Centrali Farmaceutycznej (CF) Cefarm, dystrybutorowi leków z Warszawy, po raz pierwszy od trzech lat udało się zwiększyć roczną sprzedaż. 2005 r. spółka zamknęła wynikiem dwa razy lepszym niż planowany. Zysk sięga 3 mln zł. Jeszcze w 2004 r. strata przekroczyła 1,2 mln zł.

— Obroty wzrosły o blisko 6 proc. Przychody przekroczyły 500 mln zł. Większa sprzedaż to efekt wewnętrznych porządków w firmie, inwestycji i poszukiwania nowych źródeł dochodu. Wprowadziliśmy systemy zarządzania sprzedażą, zatrudniliśmy przedstawicieli handlowych, postawiliśmy na marketing — twierdzi Jerzy Barański, prezes CF Cefarmu.

Majątek do wykorzystania

Na inwestycje centrala wydała 5 mln zł. Stara się zagospodarować niewykorzystywany majątek.

— W zamkniętej hurtowni w Radomsku uruchomiliśmy magazyny leków dla firm farma- ceutycznych. Obiekt spełnia wszystkie wymagania. Na zlecenie firm, które w Polsce prowadzą badania kliniczne nad nowymi lekami, magazynujemy próbki leków i zajmujemy się ich dystrybucją do ośrodków badawczych. Zaczynamy także przechowywanie próbek archiwalnych. To taki prototyp leku. Od 2008 r. każdy wytwórca będzie musiał go przedstawić na wezwanie do kontroli. Dodatkowa działalność stanowi kilka procent naszych przychodów, ale opłaca się bardziej niż sprzedaż magazynów — mówi Jerzy Barański.

Do zagospodarowania jest także drugi pusty magazyn — w Łodzi. Na większą skalę niż do tej pory Cefarm sprzedaje też leki szpitalom — ale tylko tym, które regularnie płacą.

Własne apteki

W 2005 r. CF Cefarm sprzedała udziały w spółce zależnej, która prowadziła apteki. Umowa z tym podmiotem była tak skonstruowana, że uniemożliwiała otwieranie Cefarmowi własnych aptek. Teraz zarząd chce to nadrobić. W planach jest uruchomienie 10 aptek (przez inną spółkę zależną) jeszcze w tym roku.

— Plan zakłada, że w 2006 r. wypracujemy 6 mln zł zysku. Chcemy zwiększyć sprzedaż o 100 mln zł. Spółka jest jednak w trakcie procesu prywatyzacji, więc nie wiem, jak zakończy się ten rok — mówi Jerzy Barański.

Ofertę na jej kupno złożyły dwie hurtownie giełdowe, Farmacol i PGF, oraz dwie instytucje spoza branży. Nie jest jednak wykluczone, że prywatyzacja zostanie na razie wstrzymana, a CF Cefarm włączona do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego — razem z Biomedem i Jelfą. Tak proponuje Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia. Resort skarbu nie zdążył zabrać głosu w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hurtownia poszukała nowych przychodów