Huta w Koninie zamknie elektrolizę

GRA
05-11-2008, 00:00

Klamka zapadła.

Klamka zapadła.

Huta Aluminium Konin,

jedyny producent

aluminium w Polsce,

zamknie hutniczą część

firmy. Winna droga energia.

Huta Aluminium Konin (HAK), jedyny producent aluminium w Polsce, uważany dotychczas za perełkę w grupie Impexmetalu, zamknie hutniczą część firmy. Chodzi o wydział elektrolizy zajmujący się produkcją aluminium pierwotnego. O tym, że Impexmetal przymierza się do takiego kroku, "PB" informował jako pierwszy. Wczoraj zarząd firmy podjął ostateczną decyzję w tej sprawie, a przypieczętowała ją pozytywna opinia rady nadzorczej.

— Działania likwidacyjne zaczniemy stopniowo w styczniu. Szacujemy, że w pierwszym kwartale wydział wyprodukuje jeszcze kilka tys. ton aluminium — mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Ofiara prądu...

Zarząd otwarcie mówi, że hutnictwo aluminium jest ofiarą drożejącej energii, która stanowi znaczącą cześć kosztów produkcji. Ponadto rentowność tego biznesu obniżają spadające ceny aluminium oraz mocny złoty.

Harmonogram zakłada, że do końca roku elektroliza będzie jeszcze normalnie funkcjonować, a wynika to z kalkulacji ekonomicznej. Do końca grudnia jej działalność będzie po prostu opłacalna, ponieważ wydział korzysta z energii kupionej po cenach sprzed roku, czyli relatywnie niskich.

— W przyszłym roku to się jednak zmieni. Z naszych szacunków, uwzględniających cenę dolara i aluminium oraz oczekiwane wyższe ceny prądu, wynika, że huta miałaby w przyszłym roku kilkadziesiąt milionów złotych straty — wylicza Piotr Szeliga.

Na wydziale elektrolizy zatrudnionych jest obecnie ok. 220 osób (HAK daje pracę łącznie ponad 1000 osób).

— Będziemy rozmawiać ze związkami zawodowymi i szukać rozwiązania, które będzie akceptowalne dla obu stron — zapowiada Piotr Szeliga.

A co z samą halą? Docelowo powinna zostać rozebrana, a działka sprzedana.

— Liczymy też na znaczące wpływy ze złomowania aluminium m.in. z konstrukcji oszynowania — dodaje Piotr Szeliga.

...będzie importować

Jak HAK wyobraża sobie funkcjonowanie bez części hutniczej? Po pierwsze, zamierza kupować aluminium na zewnątrz. Już teraz częściowo zaopatruje się w surowiec z importu, ponieważ samodzielnie produkuje tylko ok. 55 tys. ton aluminium rocznie, a dodatkowe 20 tys. ton kupuje.

Po drugie, skupi się na przetwórstwie aluminium. Bogusław Peczela, dyrektor generalny HAK, zapowiadał już na łamach "PB", że huta wiele sobie obiecuje po nowych produktach i firmujących je markach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huta w Koninie zamknie elektrolizę