Hutom zabraknie na pakiet socjalny

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 11-05-1999, 00:00

Hutom zabraknie na pakiet socjalny

Restrukturyzacja zatrudnienia będzie kosztowała 232,3 mln zł

BEZ ZNIECZULENIA: W Hucie Małapanew w Ozimku na Opolszczyźnie, kierowanej przez Tadeusza Sorokę, zwolnienia nie związane z pakietem socjalnym mogą objąć 500 pracowników. Huta odmawia podania wyników finansowych.

fot. Borys Skrzyński

W tym roku z hutniczego pakietu socjalnego skorzysta 8,7 tys. osób. Już wiadomo, że huty nie unikną dodatkowych zwolnień, za które będą musiały same zapłacić. Problem w tym, że nie mają na to środków.

Hutniczy pakiet socjalny, przeznaczony dla odchodzących pracowników, będzie w tym roku finansowany z trzech źródeł. Z budżetu huty otrzymają 108,7 mln zł, 40 mln zł wyłoży fundusz PHARE, a same firmy przekażą 83,6 mln zł. Pieniądze te trafią do 8,7 tys. osób rezygnujących z pracy w branży stalowej.

Odprawy dla najlepszych

Koszt bezwarunkowych odpraw szacuje się na 41,1 mln zł. Suma ta po ubruttowieniu może jednak wzrosnąć o 23 proc. Z bezwarunkowych odpraw skorzysta w tym roku 1,4 tys. osób. Huty będą ograniczały odejścia w ramach tego pakietu, bo mogą z niego korzystać jedynie pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji — najlepiej wykwalifikowani i najbardziej hutom potrzebni.

Wielka niewiadoma

Już dziś wiadomo, że nie wystarczy środków przeznaczonych na pakiet socjalny, pracę straci też znacznie więcej hutników.

W Hucie Baildon pod koniec tego roku ma pracować 1200-1300 osób (spółka planuje, że odejdzie 462 pracowników). Z tego około 160 osób skorzysta ze świadczeń przedemerytalnych. Nadal jednak nie wiadomo, co stanie się z pozostałymi 302 osobami. Zdaniem Waldemara Brzuchacza, dyrektora ds. pracowniczych huty, tylko niewielka część pracowników z tej grupy skorzysta z bezwarunkowych odpraw. Większość odejdzie w ramach zwolnień grupowych. Podobny los może spotkać 500 zatrudnionych w Hucie Małapanew. Ostatnio zwolniono tam 600 osób.

— 100 pracowników z tej grupy skorzysta ze świadczeń przedemerytalnych. Do 2001 r. na tych samych warunkach odejdzie dalszych 100 osób. Problem jednak w tym, że zatrudnienie na koniec 1999 r. musi spaść do 1500 osób, a nie wiadomo, w jaki sposób zrealizować odejścia kilkuset pracowników — mówi Arkadiusz Mrozek, rzecznik prasowy Huty Małapanew.

Jeśli huta wejdzie w tym roku do programu SRP, być może uda się uniknąć grupowych zwolnień. Jednak opóźnienia w prywatyzacji firmy czynią taką możliwość coraz mniej realną.

W HSW z 680 osób, które muszą odejść z Zakładu Hutniczego, pakiet obejmie nieco ponad 300 osób.

Kosmetyczne redukcje

Niektóre huty zamierzają przeprowadzić jedynie zwolnienia związane z pakietem socjalnym. W Hucie Łabędy w ciągu dwóch lat zatrudnienie spadnie o 148 osób. Koszt tej restrukturyzacji szacuje się na 5 mln zł. Połowę wyłoży budżet, a drugą część sfinansuje firma.

Z zawadzkiej Huty Andrzej z pakietu skorzysta 337 osób. Huta Zawiercie zmniejszy zatrudnienie o 308 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu