Huty: Eurokonsorcjum prosi o tydzień zwłoki

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 01-10-2001, 00:00

Huty: Eurokonsorcjum prosi o tydzień zwłoki

Mimo już blisko dwutygodniowej blokady kont Huty Katowice zarówno Ispat, jak i Eurokonsorcjum złożą oferty na uczestnictwo w prywatyzacji hut: Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian. Tyle tylko że drugi potencjalny inwestor po raz kolejny poprosił o przedłużenie terminu.

Do dzisiaj hinduski Ispat i Eurokonsorcjum (Arbed, Usinor i ThyssenKrupp ), które są zainteresowane prywatyzacją hut: Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian, miały przedstawić oferty przejęcia tych spółek. Propozycje mają wpłynąć do resortu skarbu, jednak negocjacje kontynuować będzie już Ministerstwo Gospodarki, które po wejściu w życie ustawy o restrukturyzacji hutnictwa będzie odpowiedzialne za dalsze losy stalowych firm.

— Jestem przekonany, że Ispat przedstawi wiążącą ofertę — mówi Edward Nowak, wiceminister gospodarki.

Według nie potwierdzonych informacji, stosowny dokument już wpłynął do MSP.

Falstart Eurokonsorcjum

Z kolei kolejny raz o przedłużenie terminu poprosiło Eurokonsorcjum. Najpierw w czerwcu nie przedstawiło oferty wstępnej, do końca września miało jednak opracować stosowną propozycję.

— Spotkaliśmy się z przedstawicielami Eurokonsorcjum, którzy poprosili o przedłużenie terminu. Zgodziliśmy się, tym bardziej że pierwszeństwo w negocjacjach ma Ispat — mówi Edward Nowak.

Spotkanie odbyło się kilka dni po zablokowaniu przez banki kont Huty Katowice. Automatycznie rodzi się pytanie, czy niepewna przyszłość spółki z Dąbrowy Górniczej odstraszyła europejskiego inwestora.

— Na ten temat w ogóle nie rozmawialiśmy — dodaje minister.

Regionalne różnice

W branży mówi się jednak, że widmo bankructwa HK może spowodować, że propozycje inwestorów wpłyną, ale uwzględnią ryzyko upadłości, a to z kolei spowoduje, że będą mniej korzystne. Jeśli chodzi o zawartość ofert, to tylko jedno jest pewne:

— Ispat, oprócz inwestycji w podstawową działalność hut, jest także zainteresowany przejęciem należących do nich siłowni, koksowni czy firm z branży energetycznej. Tymczasem koncerny europejskie mają zupełnie inną filozofię działania — interesuje je tylko core business — uważa Edward Nowak.

Wiadomo już, że hinduski potencjalny inwestor już zgodził się na realizację inwestycji, których w memorandum oczekiwała rządząca ekipa. We wstępnej propozycji Ispat zadeklarował 400 mln USD (1,67 mld zł) nakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huty: Eurokonsorcjum prosi o tydzień zwłoki