Hybrydowe PPP coraz popularniejsze

opublikowano: 19-04-2018, 13:33
aktualizacja: 19-04-2018, 13:40

W Polsce jest coraz więcej inwestycji, które łączą PPP z dotacją unijną. W kwietniu taką umowę podpisał Sopot.

W tym tygodniu prezydent Spotu podpisał umowę PPP z firmą EngieServices, która przeprowadzi termomodernizację 25 obiektów oświatowych w gminie (m.in. szkół i przedszkoli). Umowa jest jednak szczególna – będzie to pierwszy na Pomorzu hybrydowy projekt PPP dofinansowany ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość umowy wynosi 37 mln zł, zaś wartość dofinansowania unijnego to blisko 10 mln zł.

Rafał Cieślak
Zobacz więcej

Rafał Cieślak Fot. ARC

Tzw. hybrydowe PPP polega na połączeniu trzech źródeł finansowania – kapitału partnera prywatnego, wkładu strony publicznej oraz środków unijnych. Mimo to pierwszą w Polsce umowę o hybrydowe PPP w ramach obecnej perspektywy finansowej podpisano dopiero 30 stycznia 2017 r. w Zgierzu, (chodziło o termomodernizację publicznych budynków wartą ponad 56 mln zł).

W latach 2007-13, a więc w poprzedniej perspektywie finansowej UE, w Polsce podpisano zaledwie 7 umów PPP, w których firmy skorzystały ze środków unijnych (ich łączna wartość to 2,1 mld zł, jak wynika z danych rządowych). Dotyczyły takich pomysłów jak budowa kompleksu basenów mineralnych, czy utrzymanie i zarządzanie szerokopasmową siecią internetową. Przez pierwsze dwa lata nowej perspektywy finansowej nie było żadnych nowych umów tego typu. 

Ostatnio projekty hybrydowe jednak przyspieszyły. Są popularne głównie w przedsięwzięciach dotyczących efektywności energetycznej, związanych np. z termomodernizacją budynków publicznych (w całym kraju toczy się obecnie kilka takich postępowań). Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, która zapewniła obsługę prawną postępowania PPP w Sopocie (podobnie jak wcześniej w Zgierzu), podkreśla, że takie przedsięwzięcia oznaczają dla samorządu głównie obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd. Uważa też, że termomodernizacja realizowana w formuje hybrydowego PPP to najkorzystniejsze rozwiązanie dla polskich miast i gmin.

– W Sopocie gmina uzyska ponad 1 mln zł oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej rocznie. Firma otrzymywać będzie natomiast cykliczne płatności z tytułu przeprowadzonej termomodernizacji i zarządzania energią w publicznych budynkach – mówi Rafał Cieślak. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Hybrydowe PPP coraz popularniejsze