Hybrydowe PPP coraz popularniejsze

19-04-2018, 13:33
aktualizacja: 19-04-2018, 13:40

W Polsce jest coraz więcej inwestycji, które łączą PPP z dotacją unijną. W kwietniu taką umowę podpisał Sopot.

W tym tygodniu prezydent Spotu podpisał umowę PPP z firmą EngieServices, która przeprowadzi termomodernizację 25 obiektów oświatowych w gminie (m.in. szkół i przedszkoli). Umowa jest jednak szczególna – będzie to pierwszy na Pomorzu hybrydowy projekt PPP dofinansowany ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość umowy wynosi 37 mln zł, zaś wartość dofinansowania unijnego to blisko 10 mln zł.

Zobacz więcej

Rafał Cieślak Fot. ARC

Tzw. hybrydowe PPP polega na połączeniu trzech źródeł finansowania – kapitału partnera prywatnego, wkładu strony publicznej oraz środków unijnych. Mimo to pierwszą w Polsce umowę o hybrydowe PPP w ramach obecnej perspektywy finansowej podpisano dopiero 30 stycznia 2017 r. w Zgierzu, (chodziło o termomodernizację publicznych budynków wartą ponad 56 mln zł).

W latach 2007-13, a więc w poprzedniej perspektywie finansowej UE, w Polsce podpisano zaledwie 7 umów PPP, w których firmy skorzystały ze środków unijnych (ich łączna wartość to 2,1 mld zł, jak wynika z danych rządowych). Dotyczyły takich pomysłów jak budowa kompleksu basenów mineralnych, czy utrzymanie i zarządzanie szerokopasmową siecią internetową. Przez pierwsze dwa lata nowej perspektywy finansowej nie było żadnych nowych umów tego typu. 

Ostatnio projekty hybrydowe jednak przyspieszyły. Są popularne głównie w przedsięwzięciach dotyczących efektywności energetycznej, związanych np. z termomodernizacją budynków publicznych (w całym kraju toczy się obecnie kilka takich postępowań). Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, która zapewniła obsługę prawną postępowania PPP w Sopocie (podobnie jak wcześniej w Zgierzu), podkreśla, że takie przedsięwzięcia oznaczają dla samorządu głównie obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd. Uważa też, że termomodernizacja realizowana w formuje hybrydowego PPP to najkorzystniejsze rozwiązanie dla polskich miast i gmin.

– W Sopocie gmina uzyska ponad 1 mln zł oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej rocznie. Firma otrzymywać będzie natomiast cykliczne płatności z tytułu przeprowadzonej termomodernizacji i zarządzania energią w publicznych budynkach – mówi Rafał Cieślak. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Hybrydowe PPP coraz popularniejsze