Partnerem sekcji jest TAURON

Hydrobudowa i PBG sięgną po PPP

ANP
02-04-2010, 13:13

Stadion w Szczecinie, spalarnia w Poznaniu i parkingi podziemne - słowem zlecenia od samorządów - znalazły się na celowniku budowlanych firm z rodzimym rodowodem. Tylko te wybory...

Hydrobudowa Polska, należąca do budowlanej grupy PBG, chce spróbować sił w projektach realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).
– Jest szansa, że martwe dotychczas PPP wreszcie się rozrusza. Podstawę do tego stworzyła nowa ustawa o partnerstwie. Wiele teraz zależy od odwagi samorządów i decydentów – mówi Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy Polska.

Obawia się, że ten rok nie przyniesie jeszcze przełomu, ze względu na zbliżające się wybory samorządowe.
– Nie wiadomo, kto będzie kończył rozpoczynane dziś procedury i czy nie będzie miał innych pomysłów. Pozostają też problemy wynikające m.in. z mentalności naszego społeczeństwa: trzeba zrozumieć, że partner publiczny nie może stracić, a prywatny musi zarabiać, aby PPP mogło wypalić. To, czy poszczególne przedsięwzięcia będą atrakcyjne, będzie zależało od uzgodnień o podziale ryzyka i dochodów pomiędzy stronami – uważa Jerzy Ciechanowski.

Na celowniku Hydrobudowy znalazł się m.in. projekt budowy stadionu miejskiego w Szczecinie o wartości 216-410 mln zł netto.
– Będziemy analizować także inne tego typu przedsięwzięcia w PPP. W projektach stadionowych mamy przewagę konkurencyjną, ale nie ograniczymy się tylko do nich [Hydrobudowa buduje stadion w Poznaniu i Gdańsku, wykonuje też prace dla PBG na stadionie w Warszawie – red.]. PBG, nasza spółka matka, zainteresowana jest np. realizacją w PPP spalarni odpadów w Poznaniu [projekt za 640 mln zł – przyp. red.] czy budową i zarządzaniem parkingami podziemnymi – mówi szef Hydrobudowy.

Jest przekonany, że samorządy nie będą w stanie samodzielnie realizować nowych dużych inwestycji, nie rezygnując z innych, choćby dlatego, że kurek z dotacjami unijnymi zostanie w przyszłości przykręcony.
– Duże miasta w Polsce są coraz bardziej zadłużone, a możliwości zaciągania przez nie kolejnych zobowiązań mocno ograniczone. Samorządy będą skazane na PPP. A firmy budowlane zainteresowane wykonawstwem tych zadań też będą musiały uczestniczyć w partnerstwie publiczno-prywatnym – uważa Jerzy Ciechanowski. [ANP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Hydrobudowa i PBG sięgną po PPP