I&B System ma  chęć na Microtech

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 21-05-2009, 00:00

Innowacyjna spółka

Przejęcie nie będzie miało wpływu na skup akcji własnych

Innowacyjna spółka

miała wejść na New

Connect, ale zamiast tego

może stać się częścią

grupy notowanej na dużym

parkiecie.

31 inżynierów z Microtech International miało w połowie maja wejść na New Connect —plan "Puls Biznesu" opisał na początku maja. Debiut się opóźnia, a może go wcale nie być. Spółką zainteresował się notowany na giełdzie IB System (IBS). Wczoraj podpisał list intencyjny z Innovation Technology Group (ITG), który kontroluje 53 proc. Microtechu, dotyczący przejęcia pakietu akcji. Docelowo IBS chciałby przejąć 100 proc. akcji. Poza ITG, w akcjonariacie jest Inwest Consulting (około 10 proc.) i inwestorzy prywatni.

— Szukamy nowych możliwości biznesowych, w strategii mamy rozwijanie nowych technologii i Microtech świetnie się w to wpisuje. Szczególnie interesujące jest centrum badawczo-rozwojowe i dostęp do nowoczesnych technologii. Dzięki przejęciu rozszerzymy działalność, ale również uzupełnimy dotychczasową i uzyskamy w grupie synergie —mówi Marcin Niewęgłowski, prezes IB System.

Jeśli dojdzie do transakcji, Microtech stanie się częścią grupy IB System, ale będzie funkcjonował jako osobna spółka. IBS zaczyna badanie Microtechu, które powinno się skończyć za 6 tygodni. Dopiero po jego zakończeniu uzgadniane będą warunki transakcji. Analizowane są różne scenariusze: płatność gotówką lub emisja akcji IBS dla akcjonariuszy Microtechu. Możliwa jest jeszcze jedna opcja: IBS ogłosił planu skupu akcji własnych. Zamiast umarzać mógłby je wykorzystać do zapłaty za przejęcie.

— Za wcześnie, by mówić o szczegółach transakcji. Na pewno perspektywa przejęcia nie wpływa na plan skupu akcji własnych, który jest zatwierdzony i ruszy, jak tylko sprzedamy nieruchomość — zapewnia Marcin Niewęgłowski.

IBS może mieć rywala w walce o Microtech. List intencyjny nie daje mu wyłączności, a właściciele Microtechu deklarują, że jest więcej chętnych.

— Po artykule w "Pulsie Biznesu", w którym ogłosiliśmy plan wejściu na New Connect, zgłosiło się do nas kilku inwestorów zainteresowanych inwestycją w spółkę — mówi Wiesław Frydrych, prezes ITG.

Nie chce ujawnić nazw inwestorów. Według naszych informacji Microtechem zainteresował się też fundusz venture capital Enterprise Investors. Rafał Bator, zarządzający funduszem, przyznał, że przyglądał się spółce.

Być może rozmowy o przejęcie Microtechu to wstęp do poważniejszego związku IBS i ITG. Obie spółki działają w tym samym obszarze: wdrażania systemów wspomagania zarządzania klasy ERP i systemów okablowania budynków przemysłowych i biurowych. Na naszych łamach ITG deklarowało zamiar wejścia na giełdę w perspektywie dwóch lat. Czy zamiast tego połączy się z giełdową spółką?

— Na razie rozmawiamy tylko o sprzedaży Microtechu —ucina Wiesław Frydrych.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu