I już po optymizmie na rynku miedzi

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 29-12-2022, 11:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bieżący tydzień na rynku miedzi rozpoczął się od luki wzrostowej i solidnej zwyżki notowań tego surowca. Cena miedzi w USA we wtorek wystrzeliła w górę aż do poziomu niemal 3,94 USD za funt, co było najlepszym wynikiem od połowy listopada br.

fot. Munshi Ahmed/Bloomberg

Niemniej, optymizm nie utrzymał się długo. Jeszcze we wtorek do końca sesji notowania miedzi zniwelowały wcześniejszą zwyżkę, a kolejne dni przyniosły spadki notowań tego metalu. Wszystko za sprawą wygasającego optymizmu związanego z sytuacją w Chinach.

Zapowiedziane na początku bieżącego tygodnia śmiałe luzowanie restrykcji pandemicznych w Chinach, tym razem dotyczących zniesienia kwarantanny dla osób przybywających do Chin po raz pierwszy od trzech lat, mogą jednak nie zostać wprowadzone w pełnym zakresie. Chińczycy zaznaczyli, że niektóre państwa będą objęte wyjątkami. Ponadto, nie sposób zapomnieć o rosnącej liczbie zakażeń w Chinach, która nie tylko budzi wątpliwości związane ze znoszeniem restrykcji, ale i uderza w gospodarkę ze względu na mniejszą dostępność osób do pracy.

Sytuacja w Chinach pozostanie tematem przewodnim na rynku miedzi w kolejnych miesiącach, bowiem Chiny są dominującym konsumentem miedzi na świecie. Krótkoterminowo sytuacja na tym rynku pozostaje więc trudna, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że na przestrzeni kilku najbliższych lat notowania miedzi mają szansę na zwyżki za sprawą rosnącego popytu w nowoczesnych branżach i możliwości pojawienia się niedostatecznej podaży.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane