I Szwajcaria nieoczekiwanie podnosi stopy procentowe

Biuro maklerskie mBanku
opublikowano: 16-06-2022, 10:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fed po wyższych od oczekiwań danych o dynamice cen za maj oraz wzroście oczekiwań inflacyjnych, zdecydował się na przyspieszenie tempa cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu usłyszeliśmy, że potrójne podwyżki nie będą normą, choć na kolejnym posiedzeniu możliwy do przeprowadzenia ruch może być zarówno 50 jak i 75-punktowy. O wyższej podwyżce stóp w czerwcu zadecydowała konieczność silniejszego zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, które są mocno skorelowane z bieżącymi odczytami. Z mediany prognoz przestawionych przez poszczególnych członków Komitetu wynika, że do końca roku Fed podniesie jeszcze stopy procentowe o 175 punktów bazowych, a przedział wahań stopy funduszy federalnych znajdzie się w restrykcyjnym przedziale powyżej 3%.

Rynek tylko w pierwszym momencie jastrzębio odebrał wynik posiedzenia, a zaraz po rozpoczęciu konferencji prasowej po posiedzeniu zaczął już odrabiać straty. Wczorajsza sesja na Wall Street finalnie przyniosła 2.5% wzrosty technologicznego Nasdaqa i 1.5% w przypadku S&P 500. Eurodolar tymczasem pozostaje cały czas blisko wieloletnich minimów w okolicach 1.04. Dziś jednak indeksy zdecydowanie osuwają się na południe, a skala spadków sięga 2%. Choć Powell przyznał, że powstrzymanie najwyższej od lat inflacji może spowodować wpędzenie gospodarki w recesję, to nie widać jeszcze sygnałów szerszego spowolnienia koniunktury, a sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra.

Dziś rano SNB zaskoczył wszystkich podwyżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Choć jasne było, że szwajcarscy bankierzy centralni nie będą mogli zwlekać długo po tym jak EBC rozpocznie cykl podwyżek stóp w lipcu, to jednak nikt nie spodziewał się, że ich ubiegną. To spowodowało silną aprecjację franka, a kurs EURCHFa tąpnął w kierunku 1.01. W komunikacie możemy przeczytać, że w przyszłości mogą być wymagane kolejne podwyżki, a banki centralne na całym świecie walczą z inflacją. Inflacja powoli dotarła i do Szwajcarii, gdzie w tym roku spodziewa się, że wyniesie 2.8%. Poprzednie prognozy z marca zakładały 2.1%.

Uwaga rynków teraz przekłada się na Bank Anglii, który ogłosi decyzję o godzinie 13:00. Mediana prognoz zakłada wzrost stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Pytanie ile głosów będzie też za silniejszą podwyżką stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane