Ian Shepherdson: Rynek doszedł do punktu zwrotnego

W cyklu inwestycyjnym nadchodzi przesilenie, a to dla inwestorów ostatni moment, by uchronić się przed dotkliwymi stratami, uważa Ian Shepherdson z firmy doradczej Pantheon Macroeconomics.

Zejście stopy bezrobocia w USA poniżej 4,5 proc. musi nasilić presję na wzrost płac, a to zmusi Fed do przyspieszenia tempa zaostrzania polityki, powiedział w rozmowie z telewizją Bloomberg Ian Shepherdson. Jego zdaniem tego zagrożenia nie doceniają uspokojeni rajdem na giełdzie nowojorskiej inwestorzy, którzy nie wierzą w zapowiadane przez bank do końca przyszłego roku cztery podwyżki stóp.

- To wszystko wygląda niepokojąco. W każdym cyklu inwestycyjnym nadchodzi moment, kiedy uchronienie się przed stratami staje się ważniejsze od szansy na wyższe stopy zwrotu – powiedział na antenie telewizji Bloomberg Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics.

Pracodawcy zaczynają mieć kłopoty ze znalezieniem pracowników, a to oznacza, że dynamika płac może wzrosnąć do 3,0 proc. z obecnie notowanych 2,5 proc. Nic nie skłania Fedu do szybszego zaostrzania polityki niż przyspieszenie tempa wzrostu płac, a to bardzo szybko wyprowadziłoby inwestorów z błędu, w którym tkwią, ostrzegł specjalista. Dodatkowo obniżka podatków, do której dąży nowa administracja, może okazać się przeciwskuteczna. Prowadziłaby do przegrzania gospodarki, a to zmusiłoby Fed do jeszcze bardziej agresywnych kroków.

- W tym momencie z punktu widzenia akcji na horyzoncie nie widać czarnych chmur. Jednak trzeba podnieść oczy z bieżącej strony w książce i przerzucić kilka stron do przodu, zastanawiając się, gdzie będziemy za sześć czy dziewięć miesięcy, jeśli dynamika płac przyspieszy, a Fed stanie się bardziej agresywny – powiedział Ian Shepherdson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ian Shepherdson: Rynek doszedł do punktu zwrotnego