IBS daje pakiet ERP za udział w zyskach

Kamil Kosiński
11-06-2001, 00:00

IBS daje pakiet ERP za udział w zyskach

Firma IBS jest gotowa sprzedawać licencje produkowanego przez siebie systemu klasy ERP za 20 proc. dotychczasowej ceny. Warunkiem skorzystania z oferty jest przystanie na podział zysków, wygenerowanych u klienta przez system.

Polski oddział produkującej system klasy ERP szwedzkiej firmy IBS postanowił uzależnić wartość kontraktów na sprzedaż oprogramowania od korzyści, jakie klienci odniosą w wyniku wdrożenia. Firmom, które się na to zdecydują, oferuje sprzedaż licencji aplikacji nawet z 80-proc. upustem wobec tradycyjnej formy sprzedaży. Upust nie obejmuje jednak prac wdrożeniowych i ewentualnych dostaw sprzętu realizowanych przez IBS. Z wyliczeń firmy wynika, że oznacza to obniżenie początkowych kosztów całego projektu o około 35 proc. Końcowa wartość kontraktu może zaś być zarówno niższa, jak i wyższa niż w przypadku tradycyjnej formy sprzedaży.

— Nasz pomysł obniża koszty stałe projektu. Jednak jego końcowa wartość pozostaje pewną niewiadomą. Może się okazać, że klient zrobi doskonały interes, jak i że zapłaci więcej niż przy tradycyjnej formie sprzedaży — tłumaczy Dariusz Wesołowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w IBS Polska.

Tajemnicze równanie

Z oferty IBS mogą skorzystać tylko te firmy, które zobowiążą się do oddania producentowi aplikacji części zysków wygenerowanych w pierwszym roku pracy systemu.

— Z najwyższego, 80-proc. upustu na licencje mogą skorzystać te firmy, które zobowiążą się przekazać nam połowę zysku wygenerowanego w pierwszym roku pracy systemu. Nie chodzi nam o zysk netto, lecz o korzyści spowodowane użytkowaniem systemu. Do ich wyliczania chcemy się posłużyć różnicą ilorazów kosztów do przychodów klientów w momencie rozpoczęcia wdrożenia i rok po uruchomieniu aplikacji, przemnożoną przez ustalaną indywidualnie dla klienta stopę zwrotu z kapitału — wyjaśnia Dariusz Wesołowski.

Nie o nas chodzi

Nasz rozmówca zaprzecza przy tym, jakoby ten dość loteryjny sposób sprzedaży oprogramowania był wyłącznie rozpaczliwym sposobem na podreperowanie wyników finansowych IBS Polska, spółki będącej jednym z tych dostawców aplikacji ERP, który w 2000 r. odnotował przychody niższe niż w roku 1999.

— Nasze wyniki finansowe z 2000 r. nie miały większego wpływu na opracowanie tego projektu finansowania inwestycji informatycznych. Uważamy, że przez najbliższe 1-1,5 roku koniunktura gospodarcza będzie spadała i chcieliśmy mieć w ofercie coś dla firm, których nie stać na jednorazową inwestycję — dodaje Dariusz Wesołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / IBS daje pakiet ERP za udział w zyskach