Idea Bank zamieszał w lokatach

opublikowano: 08-05-2018, 22:00

Już w kwietniu bank, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, podbił stawkę na dłuższych lokatach. Teraz sporo oferuje na najkrótszych — i to bez dodatkowych warunków

3 miesiące

Wyświetl galerię [1/4]

Fot. Szymon Łaszewski - Forum

Potrzeba jest matką wynalazków — także na rynku depozytów. Idea Bank, którego notowania akcji spadły w miesiąc na warszawskiej giełdzie o ponad 40 proc., co skłoniło zarząd do publikacji komunikatu, który miał uspokoić nastroje. Udało się na krótko. Klientów obecnych zatrzymać, a nowych zwabić ma lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem w wysokości 3,2 proc. Pod wieloma względami ta oferta (bliźniaczą ma Lion’s Bank) jest wyjątkowa, bo bank nie stawia żadnych warunków (nie trzeba mieć nawet konta w tym banku), a ulokować można nawet 1 mln zł. Już dawno bezwarunkowa propozycja nie była tak zbliżona wysokością odsetek do najlepszych, ale jednocześnie takich, z których skorzystać mogą wybrani, najczęściej nowi klienci — i to dysponujący raczej niskimi oszczędnościami. 1 mln zł można też zdeponować na e-lokatach oranżowych w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie. Tu również nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek warunków, ale oprocentowanie jest znacznie niższe niż w Idei i Lion’sie — wynosi 2,05 proc. w skali roku.

Pozostałe propozycje są już wyraźnie gorsze — Getin i Plus Bank oferują stawkę w wysokości 1,55 proc. Na 4 proc. liczyć można w Banku Millennium, Nest Banku i Plus Banku, ale w komplecie są to lokaty, których założenie wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków. W pierwszej instytucji premiowani są klienci, którzy przyciągną kolejnych do konta 360° lub 360° Student oraz ci, którzy przyjdą „z polecenia” i założą standardowe rachunki. Dodatkowe wymogi to konieczność zrealizowania płatności bezgotówkowej kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta.

Na lokatę można wpłacić 10 tys. zł. Taki sam limit jest na depozycie w Nest Banku, z którego korzystać mogą nowi klienci, zakładający rachunek Nest Konto. W Plus Banku Lokatę na Start mogą założyć osoby, związane z bankiem od maksymalnie 12 miesięcy. Odsetki doliczane są po każdym miesiącu. Limit wkładu to 10 tys. zł.

6 miesięcy

Kilka tygodni temu na przedświąteczne nowości w ofercie zdecydował się Idea Bank, dzięki czemu przedarł się do czołówki lokat bez dodatkowych warunków. Lokata od zająca z oprocentowaniem 2,4 proc. wypadła jednak z oferty, a na czoło rankingu produktów bez dodatkowych warunków wrócił InBank z lokatą standardową, oprocentowaną na 2,4 proc. Drugi jest Idea Bank z lokatą Skarbonka, na której stawka to 2,2 proc., a limit wkładu 1 mln zł. W InBanku to 50 tys. zł, a w trzecim w zestawieniu PBS w Ciechanowie — 100 tys. zł. W tym przypadku oprocentowanie to 2,15 proc.

Zaledwie 10 tys. zł można zdeponować na Nest Lokacie Witaj, której oprocentowanie to 4 proc., co zapewnia pozycję lidera rankingu. Warunkiem skorzystania z propozycji jest założenie Nest Konta, otwarcie depozytu w ciągu 30 dni od aktywacji rachunku bankowego oraz wpływ wynagrodzenia na Nest Konto w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł w co najmniej jednym miesiącu odsetkowym. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, powinni zagwarantować wpływ w wysokości nie mniejszej niż 6 tys. zł oraz opłacenie zaliczki podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego (US) lub płatności pełnej składki do ZUS. Trzeba też być nowym klientem banku.

W Idea Banku i Lion’s Banku, które oferują 3 proc., warunki są inne. Trzeba posiadać konto w banku i wpłacić tzw. nowe środki. Mogą to być całkiem spore kwoty, bo limit to 1 mln zł. 3 proc. oferuje też Toyota Bank, na lokacie przeznaczonej dla nowych klientów. Można ich otworzyć aż 10 na łączną kwotę 250 tys. zł.

12 miesięcy

Miesiąc temu na pozycję lidera lokat rocznych wysforował się nie kto inny, jak Idea Bank z lokatą Skarbonka Plus, zapewniającą 2,8 proc. odsetek w skali roku. Ta propozycja pozostała w ofercie (żeby z niej skorzystać, trzeba posiadać konto w tym banku), w odróżnieniu od kilkudniowej Lokaty na majówkę Plus, która dawała 3 proc., ale jest już niedostępna. Lokata Skarbonka w wersji bez plusa w nazwie oprocentowanie ma niższe (sięga 2,4 proc.), ale to usługa dostępna dla wszystkich zainteresowanych — nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych warunków, by złożyć depozyt w wysokości nawet 1 mln zł.

Więcej, bo 2,6 proc., daje Inbank na lokacie standardowej. Maksymalna wartość depozytu to 50 tys. zł, przy czym w estońskim banku, oferującym depozyty na różne terminy, zdeponować można maksymalnie 200 tys. zł. W przypadku lokaty 2-letniej, odsetki w skali roku to 3 proc., trzyletniej — 3,15 proc. Lokatę można odnawiać, ale już na warunkach, które będą w danym momencie obowiązywać. Bank daje bonus za lojalność — odnowienie automatyczne oznacza dodanie 0,1 pkt. proc. do oprocentowania lokaty.

W Nest Banku proponowana stawka to 2,7 proc. Dotyczy dwóch produktów — Lokaty Lojalnej oraz Na nowe środki. Nazwy sugerują, kto z nich może skorzystać. Z pierwszej — posiadacze konta, ale warunków jest więcej, bo trzeba na konto przelewać wynagrodzenie w kwocie co najmniej 2,5 tys. zł miesięcznie albo — jeśli mamy rachunek firmowy — 6 tys. zł. W drugim przypadku trzeba też zapłacić z konta zaliczkę podatku dochodowego lub składki do ZUS. Zarówno ta lokata, jak i druga — na nowe środki — ma limit w wysokości 2 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Idea Bank zamieszał w lokatach