Idea Bank zaoferuje księgowość kredytobiorcom

Kamil Kosiński
opublikowano: 17-10-2011, 00:00

Im większy kredyt zaciągnie przedsiębiorca, tym dłużej bank będzie za niego prowadził darmową księgowość

W połowie października w pierwszych 30 placówkach Idea Banku pojawią się usługi księgowe świadczone przez spółkę Tax Care, należącą do tej samej grupy kapitałowej. Księgowi mają m.in. informować przedsiębiorców o tym, jakie skutki podatkowe rodzi korzystanie z różnych produktów finansowych.

— Gdy przyjrzymy się bliżej kredytowi obrotowemu i inwestycyjnemu, okaże się, że ich spłata wywołuje zupełnie inne skutki podatkowe. Przedsiębiorcy rzadko orientują się jednak w tych kwestiach — twierdzi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. Jego zdaniem, ważny jest przy tym nie tylko sam wybór kredytu, ale też moment, w którym firma go zaciąga, bo od tego też zależy wysokość płaconego przez nią podatku.

Ile kredytu, tyle obsługi

Szef Idea Banku podkreśla, że przedsiębiorca, który wybiera określony produkt bankowy, powinien wiedzieć, jakie rodzi on skutki księgowe. — Gdy ma taką wiedzę, może wybrać kredyt, który oprócz tego, że będzie źródłem kapitału, może wpłynąć na kwotę płaconego przez firmę podatku — wyjaśnia Jarosław Augustyniak.

W Idea Banku z darmowej księgowości świadczonej przez księgowych Tax Care będzie można korzystać nawet kilkanaście lat. Dokładnie rzecz biorąc — przez cały okres spłaty kredytu, jeśli jego wartość przekroczy 500 tys. zł. Jeśli kredyt będzie mniejszy, to rok darmowej księgowości ma przysługiwać za każde 100 tys. zł zaciągniętego zobowiązania, przy czym odstępstwa od równych setek tysięcy będą proporcjonalnie przeliczane na liczbę miesięcy w roku.

Jeśli jednak będzie mieścił się w przedziale 100-200 tys. zł, usługa księgowa obejmie tylko rok. Z kolei dla zobowiązań opiewających na 50-100 tys. zł — pół roku. Na zaledwie trzy miesiące darmowej obsługi księgowej mogą liczyć firmy, które zaciągną w Idea Banku kredyt z przedziału 30-50 tys. zł. Idea Bank nie jest pierwszą instytucją finansową, która łączy obsługę firm z jakąś formą księgowości. mBank i Bank Zachodni WBK współpracują ze spółką Power Media, która przez internet udostępnia usługi księgowe dla mikrofirm.

Właściciele kont firmowych w tych bankach mogą przez dodatkowe trzy miesiące bezpłatnie korzystać z prowadzonego przez Power Media serwisu Firma.pl. Łącznie ze standardowym okresem próbnym daje to sześć miesięcy bezpłatnej księgowości.

Wabik marketingowy

Power Media nie ujawnia statystyk dotyczących tego, ilu klientów, którzy zaczęli korzystać z usług spółki za pośrednictwem banków, kontynuuje współpracę po zakończeniu bezpłatnego półrocza. Na temat pomysłu Idea Banku Marta Przewłocka, wiceprezes Power Media, wypowiada się dość wstrzemięźliwie.

— Po takie instrumenty, jakie Idea Bank chce powiązać z obsługą księgową, nie sięgają malutkie firmy, ale raczej przedsiębiorcy przez duże P. Nie sądzę, by były to osoby, które nie wiedzą, czym różnią się od siebie poszczególne typy kredytów i jakie rodzą skutki prawne. Jednak każdy przedsiębiorca na pewno będzie cenił sobie dodatkową radę.

Warto przy tym pamiętać, że to podatnik ponosi odpowiedzialność wobec fiskusa. Nawet jeśli księgowość prowadzi mu biuro rachunkowe. Ponadto usługa będzie na pewno wkalkulowana w cenę kredytu — mówi Marta Przewłocka.

100

tys. zł ...kredyt na taką kwotę pozwoli klientowi Idea Banku na korzystanie przez rok za darmo z księgowości w Tax Care.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu