Idea Premium znów jest uziemiona

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 02-10-2013, 00:00

Fundusz na dwa tygodnie zawiesił możliwość odkupywania jednostek uczestnictwa.

Idea Premium od miesiąca nie wypłacała klientom pieniędzy. Przedstawiciele TFI tłumaczyli to przejściowymi problemami technicznymi, a KNF miała wyjaśnić wątpliwości w trybie nadzorczym. Po publikacji „PB” o problemach płynnościowych funduszu reakcja komisji była natychmiastowa: zawieszenie. Idea Premium przez dwa tygodnie nie będzie realizować dyspozycji kupna ani umorzenia jednostekuczestnictwa. Agnieszka Rachwalska-Marko, prezes Idea TFI, tłumaczy, że ta decyzja ma pomóc w rozwiązaniu problemów technicznych, związanych z przenoszeniem aktywów do nowo utworzonego funduszu distressed assets i ułatwić realizację wypłaty pieniędzy klientom, którzy złożyli dyspozycje umorzenia. O jakiej kwocie mowa? Przedstawicielka TFI tego nie ujawnia, ale zapewnia, że nie jest znacząca i nie ma mowy o powtórce ubiegłorocznego dramatu. Zgodnie z przepisami, można zawiesić wypłaty z funduszu, jeżeli wartość umorzeń przekroczy 10 proc. wartości aktywów netto.

Zobacz więcej

SPOKOJNIE, TO TYLKO AWARIA: Agnieszka Rachwalska-Marko tłumaczy, że problemy techniczne zostały rozwiązane, a fundusz w ciągu trzech dni zrealizuje zaległe wypłaty. [FOT. WM]

— To zgoła odmienna sytuacja od tej, z którą Idea Premium borykała się w ubiegłym roku. Skala umorzeń jest znikoma. Utknęliśmy przy pewnych problemach technicznych, które już zostały rozwiązane — informuje Agnieszka Rachwalska-Marko.

Zapewnia, że ci inwestorzy, którzy złożyli zlecenia odkupienia jednostek przed zawieszeniem, dostaną pieniądze w ciągu trzech dni. Fundusz zamknięty o profilu distressed odkupił od Idea Premium problematyczne aktywa i podjął się próby windykowania należności.

— Skuteczność działań tego funduszu została już potwierdzonapoprzez odzyskanie części pieniędzy ze złych aktywów, które będą przeznaczane na zaspokajanie potrzeb płynnościowych funduszy otwartych — tłumaczył niedawno Wojciech Łaciak, zastępca dyrektora działu zarządzania aktywami DM IDMSA.

Pierwsze problemy płynnościowe Idea TFI zaczęły się na początku ubiegłego roku, gdy okazało się, że portfele funduszy dłużnych, w tym flagowego Idea Premium, po uszy zapakowane są w obligacje bankrutujących spółek budowlanych. Panika wśród klientów nakręciła spiralę umorzeń, zmusiła zarządzających do wyprzedaży papierów ze znacznym dyskontem, co dołowało stopę zwrotu. Na ratunek tonącej Idei przyszła KNF, pozwalając na okresowe zawieszenie wycen jednostek uczestnictwa i realizacji umorzeń. Ostatecznie w marcu tego roku fundusz wypłacił klientom pieniądze w ratach, co było pierwszym takim przypadkiem w historii polskiego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu