Idealne miejsce dla narciarzy

Maciej Jaworski
opublikowano: 29-05-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

„Puls Biznesu”: Co wyróżnia Norwegię na tle innych krajów skandynawskich?

Jan Wilhelm Grythe: Za najbardziej charakterystyczne dla naszego kraju możemy uznać przemysł energetyczny oraz rybołówstwo. Po Rosji jesteśmy drugim co do wielkości producentem energii w Europie oraz największym po Tajlandii eksporterem ryb na świecie. Posiadamy również jedną z największych flot handlowych. Ponadto Norwegia słynie z pięknych, naturalnych krajobrazów. W tym przypadku szczególne zainteresowanie wśród turystów wzbudzają fiordy, które można podziwiać wzdłuż całego wybrzeża. Nasz kraj jest idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych i każdego roku przyciąga rzeszę miłośników narciarstwa.

Mimo że Norwegia ma bogate złoża surowców energetycznych, nie wykorzystuje ich. Z czego to wynika?

Norwegia jest jedynym krajem, w którym prawie 100 proc. energii uzyskuje się z elektrowni wodnych. Ten stan ma swoje korzenie w przeszłości. Do 1969 r., kiedy odkryliśmy złoża ropy naftowej, podstawowym dostępnym w kraju źródłem energii były strumienie. Względy ekologiczne oraz możliwość eksportu sprawiły, że Norwegia zdecydowała się nie korzystać z ropy naftowej jako surowca energetycznego. Jednak część zasobów jest używana do ogrzewania domów mieszkalnych. Plany zakładają również większe wykorzystanie siły wiatru, budowę elektrowni bazującej na gazie naturalnym oraz wzrost eksportu tego surowca.

Jakie są warunki zatrudnienia Polaków w Norwegii?

Norwegia, będąc poza Unią, uczestniczy jednocześnie w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Pozwalamy Polakom na przyjazd i pracę w Norwegii, ale stosujemy własne regulacje dotyczące zatrudniania obcokrajowców. Aby pracować legalnie w naszym kraju, należy uzyskać pozwolenie na pracę. Jeśli dana osoba ma ofertę od pracodawcy z Norwegii, bez przeszkód może je otrzymać. Od 1 maja 2004 roku wydaliśmy 35 tys. pozwoleń dla obywateli nowych państw Unii, z czego 66 proc. przypada Polakom. Obecnie na terenie Norwegii pracuje legalnie około 25 tys. Polaków. Chociaż okres ważności pozwolenia wynosi 6 miesięcy, zauważyliśmy, że rosnąca liczba obywateli polskich stara się o ich przedłużenie i sprowadza swoje rodziny. Większość z nich pracuje w budownictwie, rolnictwie oraz służbie zdrowia. Istnieje także szara strefa. Nie potrafimy określić dokładnej liczby osób zatrudnionych nielegalnie. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane, jeśli polskie firmy wraz ze swoimi pracownikami w ramach kontraktu wykonują określone zlecenie na terenie Norwegii. Należy dodać, że obecnie nasza gospodarka rozwija się w tempie 3-4 proc. rocznie. W znacznej mierze jest to także zasługą pracowników z Polski. Wśród nich jest wielu fachowców i specjalistów, których brakuje w Norwegii.

Norwegia, jak na kraj północny, ma spory odsetek mniejszości narodowych. Jakie jest ich pochodzenie i jakie problemy wynikają z ich obecności?

Mniejszością zamieszkującą Norwegię, Szwecję i Finlandię od wielu wieków są Lapończycy. Narodowość ta cieszy się specjalnymi przywilejami, posiada własny język oraz parlament. Stanowi mniej niż 1 proc. całej populacji Norwegii. Natomiast udział imigrantów z innych krajów szacujemy na 10 proc. Największa grupa spoza Unii pochodzi z Pakistanu oraz Afryki. Z tego powodu w czasie ostatnich 30 lat nastąpiła zmiana struktury ludności w kraju. W niektórych miejscach na terenie większych miast imigranci stanowią nawet połowę mieszkańców. Spotkanie różnych cywilizacji może prowadzić do konfliktów, gdyż społeczności te wywodzą się z różnych kultur. Z tego powodu asymilacja imigrantów do społeczności norweskiej jest dla nas spornym wyzwaniem.

Jan Wilhelm Grythe, radca minister Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Jaworski

Polecane