IDM ma swoje propozycje

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich
opublikowano: 16-07-2018, 22:00

IDM zwróciła się do KNF z propozycjami zmian regulacji określających zasady emisji obligacji, które poprawią ochronę inwestorów, a jednocześnie nie ograniczą dostępu do kapitału podmiotom gospodarczym.

IDM zwróciła się do KNF z propozycjami zmian regulacji określających zasady emisji obligacji, które poprawią ochronę inwestorów, a jednocześnie nie ograniczą dostępu do kapitału podmiotom gospodarczym. W celu zapewnienia rynkowi rzetelnej informacji na temat sytuacji emitenta, należałoby rozważyć wprowadzenie obowiązku regularnego, np. comiesięcznego, raportowania wysokości niezaudytowanego jednostkowego i skonsolidowanego zadłużenia oraz podstawowych wskaźników finansowych.

Kolejną propozycją IDM jest wprowadzenie obowiązku oferowania obligacji przez spółki giełdowe wyłącznie przez firmy inwestycyjne z zezwoleniem KNF na prowadzenie tego typu działalności. Pozwoli to zwiększyć kontrolę nad procesem oferowania obligacji inwestorom, a w przypadku stwierdzonych naruszeń daje podstawę do zastosowania sankcji i skutecznego dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej. Dodatkowo, w celu zapewnienia skutecznej egzekucji prawa, powinien zostać stworzony sąd rynku kapitałowego, z wyspecjalizowanymi sędziami i prokuratorami. W tej kwestii zdanie branży i regulatora jest podobne. Prawo musi być skutecznie egzekwowane, a to jest kluczowy warunek zaufania inwestorów do rynku. © Ⓟ

Co sądzisz o propozycjach KNF? Przyślij komentarz na adres: k.zatonski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy