IDM: na rynku futures wreszcie ożywienie

Marek Druś
opublikowano: 07-05-2002, 17:03

Wreszcie można mówić o jakiś obrotach na GPW S.A.; 164 mln. na rynku kasowym i ponad 9.500 na kontraktach FW20M2. Równocześnie wzrosła rozpiętość wahań cen na futuresach, co pozwala bardziej optymistycznie patrzeć na nasz rynek. Mimo, że początek sesji nie wyglądał nazbyt pozytywnie, to w połowie dnia było już całkiem nieźle.

Kurs kontraktów otworzył się wartością 1311 pkt. (sześć punktów poniżej wczorajszego zamknięcia) i w zasadzie do godziny 12.00 oscylował wokół tej ceny, bez jakiś rewelacyjnych obrotów. Parę minut później rynek akcji, jak i kontraktów gwałtownie się załamał. Nie pomogło nawet wsparcie przy 1305 pkt., o którym wspominałem we wczorajszym komentarzu. Przy tej cenie rynek co prawda na chwilę się zatrzymał, ze względu na silne zlecenia kupna, ale potem, głównie za sprawą zleceń stop loss, ruszył dalej, ustalając swoje dzienne minimum na poziomie 1298 pkt. Jak w każdej podobnej sytuacji, tak i tym razem przyszła kolej na korektę. Kurs kontraktów wzrósł w okolice 1305 pkt. i przez około dwie godziny poruszał się blisko tej wartości. Tuż po 14.00 opublikowana została informacja o cofnięciu kary nałożonej na TP S.A., co przyczyniło się do aprecjacji zarówno tych walorów, jak również całego rynku, a co za tym idzie i kontraktów. Po paru sekundach handlowano nimi już po 1312 pkt., a po publikacji kolejnej dobrych informacji, tym razem o produktywności za oceanem do 1316 pkt., co było dzisiejszym maksimum. W tym czasie spread pomiędzy futuresami a indeksem urósł nawet do 23 pkt. Spowodowało to, że większość inwestorów zaczęła już myśleć o zamykaniu długich pozycji i otwieraniu krótkich. Następstwem tego była korekta wartości kontraktów do poziomu 1311 pkt., a na zamknięciu nawet do 1308 pkt.

W moim odczuciu początek jutrzejszej sesji może być nadal kontynuacją spadków zapoczątkowanych pod koniec dzisiejszej. Dalsza jej przebieg uzależniony będzie od obrony dzisiejszych wsparć (1305 i 1298 pkt.).

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na rynku futures wreszcie ożywienie