IDM nadal optymistycznie ocenia perspektywy GPW

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-05-2003, 17:35

Imponująca wzrostowa sesja sprzed tygodnia wprowadziła sporo zamętu na rynku. Spora część inwestorów stosunkowo szybko uwierzyła w przyszłe wzrosty. Ponieważ jednak przez ostatni tydzień towarzyszą nam jak dotąd spadki, tym większe jest na rynku rozczarowanie.

Jednak giełda zwykle robi na przekór większości, stąd wspomniane powszechne rozczarowanie wcale nie jest złym objawem. Wydaje się przy tym, iż inwestorzy, którzy tydzień temu położyli na parkiecie sporą gotówkę, nie zrobili tego, aby spokojnie teraz patrzeć na topniejący kapitał. Raczej jak uczy doświadczenie, po takim imponującym wejściu, mamy jeszcze do czynienia z przynajmniej jeszcze jedną próbą dźwignięcia kursów w górę. Przypomina się tutaj choćby sytuacja sprzed roku, kiedy to po raz ostatni mieliśmy dzień z obrotami przekraczającymi 400 mln złotych. Być może właśnie wtorkowa sesja z przyzwoitym poziomem obrotów jest już zapowiedzią zbierania się popytu do ponownego ataku.

Wspomniane próba wejścia na rynek kapitału spekulacyjnego ma być może związek z oczekiwaniem na referendum w sprawie UE. Wydaje się bowiem, iż przez najbliższe kilkanaście dni powinniśmy mieć do czynienia z dyskontowaniem pozytywnego jego wyniku. Mamy też widoczne pewne symptomami nieco lepszej koniunktury gospodarczej, co znalazło odzwierciedlenie również w lepszych wynikach spółek giełdowych za I kwartał. W efekcie poprawił się również wskaźnik optymizmu konsumentów.

Z kolei przeciwko wzrostom przemawia niepewność polityczna i nieznane losy obecnego rządu po referendum. Można się też zastanawiać, na ile ożywienie gospodarcze zawdzięczamy wzrostowi kursowi Euro i czy w związku z tym lepsza koniunktura gospodarcza okaże się trwała. Euro ma już obecnie najwyższy kurs od czterech lat. Taka sytuacja sprzyja polskim eksporterom, ale aprecjacja europejskiej waluty nie może trwać wiecznie, zważywszy na kłopoty gospodarcze Niemiec i ryzyko pojawienia się tam deflacji. Nie zachęca też do inwestowanie w akcje perspektywa opodatkowania dochodów giełdowych i w związku z tym ryzyko wyprzedaży akcji przez drobnych inwestorów przed końcem roku.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM nadal optymistycznie ocenia perspektywy GPW