IDM: USA otworzą się z luką wzrostową

Anna Jacewicz
opublikowano: 15-07-2009, 12:15

Utrzymanie poniedziałkowych wzrostów i brak większej korekty w dniu wczorajszym wskazują na krótkoterminową dominację kupujących. Dzięki dobrym wynikom i prognozom Intela rynki amerykańskie prawdopodobnie otworzą się z luką wzrostową.

Przewidywane przez kontrakty terminowe otwarcie na S&P500 wypada w pobliżu linii poprowadzonej po szczytach korekty spadkowej. Ze względu na publikowane o 14:30 i 15:15 dane makroekonomiczne nastroje mogą ulec niewielkiej zmianie, ale luka wzrostowa nie powinna być testowana przed otwarciem o 15:30. Korekta testująca lukę może nastąpić niedługo po otwarciu, ale generalnie spodziewamy się utrzymania presji kupujących. Wsparciem na S&P500 będzie strefa powyżej 905.

Rynek będzie dzisiaj grał pod jutrzejsze wyniki JP Morgana, które również powinny być dobre. Trudno ocenić jednak, jakie będą wyniki Bank of America i Citigroup - będzie to zależeć głównie od kreatywnej księgowości. Inwestorzy mogą mieć większe obawy odnośnie do tych banków, więc jutro może nastapić silniejsza realizacja zysków.

Wolumen na wczorajszej sesji był stosunkowo niski, co sugeruje, że w średnim terminie zakresy się utrzymają. Przy oporach technicznych wolumen na wzrostach musiałby wzrosnąć, jeśli trend miałby być utrzymany. Zmienność mierzona cenami opcji pozostaje w trendzie spadkowym, co potwierdza poprawę sentymentu na rynkach. Inne rynki zachowują silną korelacją z amerykańskimi indeksami. Skala ruchów jest jednak ciągle ograniczona i z perspektywy średnioterminowej generalnie utrzymują się zakresy.

Oprócz danych makro rynek będzie oczekiwał na protokół z posiedzenia FOMC. Notatki mogą mieć istotny wpływ na nastroje ze względu na rosnące niepokoje rynku dotyczące przyszłej "exit strategy" z obecnych programów Fedu. Negatywną dla rynków informacją jest rosnąca presja poliytczna na ograniczenie wielkości i skali podejmowanego ryzyka przez największe banki amerykańskie.

EUR/PLN

Wybicie dołem na eurozłotym potwierdza trend aprecjacji złotego. Dzisiaj z rana notowania EURPLN oscylują w pobliżu wsparcia wynikającego z wydłużenia 61,8% poprzedniej fali spadkowej oraz minimum korekty majowej.  Celem obecnego impulsu spadkowego będzie 4,20, w pobliżu wydłużenia 100% fibo. Krótkoterminowym oporem będzie strefa 4,33-4,345. Złoty będzie w dalszym ciągu uzależniony od nastrojów na giełdach. Silne zachowanie warszawskiej giełdy wskazuje na napływ spekulacyjnego kapitału zagranicznego. Prawdopodobnie jest to kapitał krótkoterminowy. Jutro publikowane będą dane o dynamice przeciętnych wynagrodzeń oraz o zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Utrzymanie się dobrych nastrojów na rynkach podtrzymuje presję na dolara i dzisiaj eurodolar jest bliski przebicia oporu w przy 1,4050-60. Formacja odwróconej głowy z ramionami jest dość symetryczna i wybicie z niej powinno wygenerować silnejszy impuls wzrostowy. Krótkoterminowym wsparcie będzie teraz zniesienie 38,2% trwającej fali wzrostowej (1,4008). Cofnięcie na EURUSD nie powinnno przekroczyć tego poziomu, jeśli obecny ruch jest impulsem.  Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i inflacji CPI z USA mogą stać się pretekstem do kontynuacji wzrostów. Wieczorem rynek będzie się koncentrował na publikowanym protokole z posiedzenia FOMC.

GBP/USD

Ruch wzrostowy na funtdolarze wyhamował w pobliżu oporu wynikającego ze szczytu z 9 lipca przy 50% zniesieniu fibo poprzedzającej fali spadkowej.  Trend krótkoterminowy trwający od 13 lipca jest dość dynamiczny, a korekty są płytkie. Najgłębsza miała dotychczas około 100 pipsów. Z perspektywy dzisiejszego dnia, można założyć, że dopóki GBPUSD pozostaje powyżej zniesienia 38,2% przy 1,6264, należy utrzymywać długie pozycje.  Perspektywa wybicia górą na EURUSD i kontynuacji wzrostów na giełdach powinna działać pozytywnie na funta. Korektę spadkową w kierunku 1,63, wykorzystywalibyśmy do otwierania długich pozycji  z bliskim stop lossem.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane