IDM zaskoczył sam siebie

KL
opublikowano: 16-11-2007, 00:00

Spółka chwali się zyskiem sześć razy większym, niż przed rokiem. Na fali euforii wychodzi za granicę — na Ukrainę i do Indii.

Spółka chwali się zyskiem sześć razy większym, niż przed rokiem. Na fali euforii wychodzi za granicę — na Ukrainę i do Indii.

IDM zaskoczył nawet największych optymistów.

— Zarzucano nam, że jesteśmy uzależnieni od koniunktury. Tymczasem, mimo załamania na giełdzie w sierpniu, udało nam się wypracować bardzo dobre wyniki — mówi Grzegorz Leszczyński, prezes IDM.

W II kwartale grupa miała 30,6 mln zł zysku netto (przed rokiem było to 8,4 mln zł). Największy wpływ na wyniki miała spółka matka, IDM, której zysk wyniósł prawie 28 mln zł (-8,2 mln zł). Narastająco po trzech kwartałach grupa miała 102,4 mln zł zysku.

— Nie publikowaliśmy prognoz, ponieważ rynek jest bardzo zmienny, jednak przyznam, że wyniki przekroczyły nasze oczekiwania — spodziewaliśmy się, że będziemy mieli około 100 mln zł netto w całym 2007 r. (po trzech kwartałach jest już o 17 mln zł więcej — przyp. red.) — mówi Grzegorz Leszczyński.

Mimo zysków, spółka nie zamierza wypłacać akcjonariuszom dywidendy. Prezes zapewnia, że wszystkie pieniądze są inwestowane.

W 2007 r. firma ma przeprowadzić jeszcze dwie lub trzy emisje. W III kwartale było ich 7, w tym Bomi i Pol-Aqua. Od początku roku wartość IPO wyniosła 782 mln zł, a ofert na rynku wtórnym 830 mln zł. Pre-IPO sięgnęły 170 mln zł, a emisja obligacji 100 mln zł.

IDMSA zamierza rozszerzyć działalność na rynki zagraniczne. Chce kupić udziały w ukraińskiej firmie brokerskiej i stworzyć fundusz dedykowany temu rynkowi. W planach jest także utworzenie w Indiach funduszu zamkniętego pre-IPO. Jest zainteresowany także Wielką Brytanią.

— Dostaliśmy propozycję zakupu udziałów brytyjskiego domu maklerskiego — mówi Grzegorz Leszczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu