IDMSA już bez banku

DTK
opublikowano: 19-07-2012, 00:00

Broker sprzedał udziały w Polskim Banku Przedsiębiorczości funduszowi Abris Capital Partners.

Kurs DM IDMSA poszybował wczoraj aż o 16 proc., do 0,58 zł za akcję. Tak duży wzrost to głównie rezultat ujawnionej w trakcie sesji informacji o sprzedaży przez brokera 45 proc. akcji Polskiego Banku Przedsiębiorczości (PBP). Odkupił je drugi z udziałowców — fundusz Abris Capital Partners (ACP).

Strony nie ujawniły kwoty transakcji. Według informacji „Pulsu Biznesu”, była nieco niższa niż wartość udziałów IDMSA w kapitałach banku (około 70 mln zł). Z Grzegorzem Leszczyńskim, prezesem borykającego się z dużymi problemami IDMSA, nie udało nam się skontaktować. Kilka dni temu mówił „PB”, że jedną z możliwości wzmocnienia kapitałów grupy jest sprzedaż części aktywów, w tym właśnie akcji w PBP. Ta transakcja przyniesie brokerowi nie tylko tak bardzo potrzebny mu dziś zastrzyk gotówki, ale też umożliwi odzyskanie norm adekwatności kapitałowej, wymaganej dla domu maklerskiego.

Niedawno ujawniliśmy, że na poziomie grupy IDMSA nadzorowane kapitały są o 24,5 mln zł niższe niż tzw. skonsolidowany wewnętrzny wymóg kapitałowy. Ta sytuacja to rezultat wymaganego prawem obniżenia poziomu kapitałów podstawowych grupy o wartość udziałów w PBP i przypadającą na brokera część straty banku za 2011 r. Sprzedaż udziałów w PBP większościowemu wspólnikowi rozwiązuje ten problem. Transakcja poprawi też sytuację samego banku. ACP odkupił od niego (po nominale) obligacje Dolnośląskich Surowców Skalnych warte 60 mln zł. To pozwoli PBP na rozwiązanie 100 proc. rezerw, jakie musiał utworzyć na tę wierzytelność po ogłoszeniu upadłości DSS.

— W tej sytuacji nie będzie potrzeby podnoszenia kapitałów banku o ponad 53 mln zł, bo wynikała ona jedynie z rezerw, utworzonych na obligacje DSS — tłumaczy Paweł Gieryński, partner w ACP i szef rady nadzorczej PBP. Zapowiada, że w perspektywie kilku lat ACP pozostanie inwestorem większościowym banku, równocześnie nie wyklucza wpuszczenia do PBP mniejszościowego akcjonariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu