Idzie nowe wsparcie dla firm

Albert Stawiszyński
opublikowano: 17-04-2003, 00:00

Nowe programy dla sektora MŚP, kontynuowanie większości dotychczasowych projektów oraz łatwiejszy dostęp do bezpłatnych porad — to zapowiedzi Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Małe i średnie firmy (MŚP) coraz chętniej korzystają z pomocy państwa. Taki wniosek płynie z informacji o wykorzystanych w 2002 r. środkach z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

— Największe wsparcie i najbardziej oczekiwane dotyczyło kosztów wdrożenia systemów jakości produktów i usług oraz otrzymania certyfikatów jakości, co jest związane z wejściem naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej — mówi Mirosław Marek, prezes PARP.

Nic więc dziwnego, że większość programów wspierających PARP będzie kontynuowana w tym roku. Co ważne, przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe propozycje.

— Nowe programy ruszą w czerwcu. Dotacje pójdą na wsparcie w pozyskiwaniu środków potrzebnych na realizację projektów przez firmy czy pokrywania kosztów łączenia MŚP w konsorcja, które następnie będą wspólnie startować w przetargach. Przewidziane są też dotacje na wyposażenie w zakresie BHP oraz szkolenia w tej dziedzinie — mówi Monika Karwat, specjalista z PARP.

Co ważne, PARP planuje zwiększenie liczby punktów konsultacyjno-doradczych, które udzielają bezpłatnej pomocy małym i średnim przedsiębiorcom.

— Obecnie działają 132 punkty. Zakładamy, że w tym roku będzie ich 150. Przedsiębiorcy mogą się do nich zgłaszać po porady z zakresu prawa, ekonomii, księgowości — mówi Monika Karwat.

W ubiegłym roku z tej formy pomocy skorzystało 31 tys. przedsiębiorców oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Łączna kwota finansowania usług doradczych wyniosła ponad 12 mln zł za blisko 130 tys. godzin konsultacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu