IGA podwoi sprzedaż już w przyszłym roku

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 21-12-2000, 00:00

IGA podwoi sprzedaż już w przyszłym roku

Inter Groclin Auto, wielkopolski producent siedzeń i tapicerki samochodowej, liczy, że w 2001 roku zwiększy przychody ze sprzedaży nawet o 95 proc. w stosunku do roku 2000. Ma to być efektem umowy podpisanej przez IGA z Lear Corporation z G?teborga. Kontrakt dotyczy produkcji i dostaw poszyć do foteli dla aut marki Volvo.

Zgodnie z umową z Lear Corporation, Inter Groclin Auto ma wyprodukować od 2001 roku w ciągu 5-6 lat poszycia dla 90 tys. samochodów. Przynajmniej 75 proc. z tej liczby mają stanowić wyroby ze skóry naturalnej.

Wzrośnie zatrudnienie

— Będziemy produkowali poszycia dla modeli Volvo V70 i F80 — opowiada Wojciech Witkowski, wiceprezes Inter Groclin Auto.

Podpisanie kontraktu z Lear Corporation zasadniczo wpłynęło na plan przychodów ze sprzedaży IGA 2001 rok.

— Upoważnia nas to do korekty, zwiększającej przychody ze sprzedaży do 296,3 mln zł. Ta prognoza uwzględnia zmia- nę kursów walut rozliczeniowych. Jednak w przypadku wzrostu kursów walutowych o 6-10 proc., wartość przychodów w złotych może sięgnąć 310 mln zł. Oznaczałoby to zwiększenie sprzedaży o 87-95 proc. w stosunku do 2000 roku — twierdzi Wojciech Witkowski.

Inter Groclin Auto zamierza zatrudnić w 2001 roku dodatkowo 500 osób, żeby sprostać nowym zamówieniom. Spółka mająca zakłady w Grodzisku Wielkopolskim i Karpicku produkuje na potrzeby Volvo od 1997 roku.

Z Tajlandii do Polski

Inter Groclin Auto spodziewał się, że podpisanie kontraktu z Lear Corporation nastąpi dużo wcześniej (umowę w końcu podpisano 8 grudnia).

— Lear Corporation, który świadczy usługi outsourcingowe dla Volvo, w zakresie poszyć do foteli aut tej marki, zdecydował w końcu o ulokowaniu tej produkcji w Europie — podkreśla Wojciech Witkowski.

Negatywny wpływ

Przyczyną przedłużania się negocjacji był problem z przemieszczeniem produkcji poszyć dla Volvo z Tajlandii do Europy. Wywarło to ujemny wpływ na tegoroczne wyniki finansowe Inter Groclin Auto. Uruchomienie produkcji nowych modeli poszyć foteli do samochodów Volvo spowodował wzrost kosztów podstawowej działalności spółki z Grodziska Wielkopolskiego. Przemodelowanie produkcji, które firma przeprowadziła między kwietniem a sierpniem 2000 roku, obniżyło przychody ze sprzedaży. W związku z tym założony w 2000 roku plan (174,1 mln zł przychodów) IGA zrealizuje w 90 proc. Mimo to, wynik ten jest lepszy o 19 proc. od ubiegłorocznych przychodów spółki. W strukturze sprzedaży IGA w 2000 roku, 97 proc. stanowi eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IGA podwoi sprzedaż już w przyszłym roku