III FILAR MOŻE RUSZYĆ Z MAŁYM POŚLIZGIEM

Ostrowska Katarzyna
15-03-1999, 00:00

III FILAR MOŻE RUSZYĆ Z MAŁYM POŚLIZGIEM

Na nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych zyska pracownik, straci pracodawca

SPÓŹNIONA NOWELIZACJA: Dziwne jest to, że tuż przed uruchomieniem III filaru, kiedy firmy powinny być już gotowe, zmienia się zasady jego funkcjonowania — twierdzi Adrian Adamowicz, specjalista ds. ubezpieczeń III filaru w PKO/Credit Suisse.

fot. Grzegorz Kawecki

MOGĄ ZREZYGNOWAĆ: Jarosław Bucoń, dyrektor departamentu ubezpieczeń grupowych w Cardif-Polska, uważa, że nowelizacja ustawy skłoni część pracodawców do rezygnacji z tworzenia PPE.

fot. M. Pstrągowska

Za kilkanaście dni Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi zacznie rejestrować III-filarowe pracownicze programy emerytalne. Ustawę o PPE czeka jednak nowelizacja. W tym tygodniu do Sejmu trafią dwa projekty ustawy: rządowy i poselski.

Nowelizacja ustawy dotyczy m.in. zmiany konstrukcji składki i czasowego zawieszenia jej wpłat. To pracodawca, a nie pracownik, jak było do tej pory, będzie płacił podstawową składkę. Składka wyniesie maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia. Dzięki temu zyska pracownik, a straci firma.

Prawdopodobnie z tego powodu część pracodawców zrezygnuje z tworzenia PPE. Składka dodatkowa, którą płaci pracownik, może natomiast zostać zawieszona i zmniejszona, ale nie wycofana, co umożliwiała ustawa w dotychczasowej formie.

— Brak możliwości wycofania składki dodatkowej przez pracownika nie jest dobrym rozwiązaniem — twierdzi Piotr Gadzina, dyrektor ds. programów emerytalnych w Pioneerze.

Większość ubezpieczycieli uważa jednak, że zmiany w ustawie idą w dobrym kierunku.

— Dają większe bezpieczeństwo pracownikom. Prostują wiele przepisów, które często były ze sobą sprzeczne. Wątpliwości może jednak budzić wyznaczenie pracodawcy jako płatnika składki. Zmniejszy to wprawdzie obciążenia pracowników, ale jednocześnie część pracodawców zapewne zrezygnuje z tworzenia PPE — uważa Jarosław Bucoń, dyrektor departamentu ubezpieczeń grupowych w Cardif-Polska.

Przejrzyste programy

Zmiany dotyczą także zakładowej umowy emerytalnej, którą pracodawca musi podpisać z reprezentacją pracowników oraz firmą tworzącą program. W umowie muszą być zamieszczone wszystkie elementy kosztów, co zwiększy przejrzystość programów oraz bezpieczeństwo pracowników. Towarzystwo ubezpieczeniowe czy inwestycyjne będzie np. musiało ustalić minimalną stopę zwrotu. — Ustalenie minimalnej stopy zwrotu daje większą swobodę pracodawcom w negocjacjach z firmami zarządzającymi programem emerytalnym. Pracodawca może bowiem zrezygnować z ich usług — twierdzi Jarosław Bucoń.

Spóźniona nowela

Według ustawy o PPE, dotychczasowe ubezpieczenia grupowe pracowników muszą być zamienione na pracownicze programy emerytalne. Jeśli jednak wejdzie w życie nowela rządowa, zakłady pracy będą mogły pozostawić bez zmian obecne ubezpieczenia pracowników. Nowela ustawy prawdopodobnie wejdzie w życie nie wcześniej niż w połowie kwietnia, po oficjalnym uruchomieniu III filaru.

— W projekcie noweli decyzja o utworzeniu programu należy praktycznie do pracodawcy, bo to on ponosi największe koszty. Interesujące jest, że nowelizacja proponuje równą składkę procentową dla wszystkich pracowników. Może ona, na przykład, wynieść 3 proc. Nadal jednak w jednej firmie może funkcjonować tylko jeden program emerytalny, czyli pracownicy nie mają wyboru — uważa Adrian Adamowicz, specjalista ds. ubezpieczeń III filaru w PKO/Credit Suisse.

Minusem ustawy, według specjalistów, jest brak zachęt finansowych dla przystępujących do PPE, na przykład choćby najmniejszych ulg podatkowych z tytułu udziału w PPE.

Kontrola UNFE

Nowelizacja ustawy zaostrza również kontrolę pracowniczych programów emerytalnych przez UNFE. Urząd będzie mógł m.in. odmówić rejestracji lub zlikwidować program w przypadku drastycznego naruszenia prawa. Dziś UNFE może odmówić rejestracji jedynie z powodów formalnych.

Po nowelizacji ustawy i zachowaniu dotychczasowego ubezpieczenia w zakładach pracy pracownicy będą mieli kłopoty przy zmianie pracy. Przepisy mówią bowiem, że transfer pieniędzy III-filarowych może odbywać się tylko między programami emerytalnymi. Nie jest on możliwy między ubezpieczeniem grupowym a PPE.

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ostrowska Katarzyna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / III FILAR MOŻE RUSZYĆ Z MAŁYM POŚLIZGIEM