IKEA notuje rekordowe wyniki

opublikowano: 07-12-2016, 22:00

Szwedzka sieć zwiększyła sprzedaż o ponad 7 proc. Bardzo dobrze idzie jej w Polsce, gdzie zaczyna handlować w internecie.

Światowe media obiegła ostatnio informacja, że Ingvar Kamprad, dziewięćdziesięcioletni założyciel IKEA i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, złamał biodro, ale „czuje się dobrze i jest w dobrym nastroju”. Nic dziwnego, bo stworzona przez niego grupa notuje rekordowe wyniki. W zakończonym w sierpniu roku finansowym czysty zysk wyniósł 4,2 mld EUR, a globalne przychody ze sprzedaży sięgnęły 34,2 mld EUR i były o 7,1 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Co ciekawe, aż za 5 proc. sprzedaży grupy, wyspecjalizowanej w meblach i wyposażeniu, odpowiadało… jedzenie sprzedawane w sklepikach szwedzkich i restauracjach. IKEA dobrze radziła sobie też w Polsce, która była jednym z najszybciej rosnących rynków (obok Chin, Kanady i Australii).

— W roku finansowym 2016 osiągnęliśmy najwyższy w historii przychód — 3 mld zł, co plasuje nas w czołówce najbardziej perspektywicznych rynków — mówi Anna Pawlak-Kulga, prezes IKEA Retail w Polsce. IKEA ma 9 sklepów i planuje otwarcie kolejnych: w Lublinie i Warszawie.

Zarządza też portfelem nieruchomości handlowych (część wystawiono na sprzedaż), ma kilka fabryk, inwestowała w farmy wiatrowe. Wkrótce rozwinie działalność w internecie — na razie testowo uruchomiła e- -sklep, zaopatrujący klientów we Wrocławiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu