IKEA otwiera tartak – giganta

  • Emil Górecki
16-09-2014, 00:00

Szwedzki koncern chce u nas produkować meble, bo chwali sobie naszą zrównoważoną politykę zarządzania surowcem

Aż 400 tys. m sześc. drewna będzie mógł przerabiać nowy tartak koncernu IKEA w Polsce, który dziś zostanie otwarty w Stalowej Woli. To największy taki zakład w Polsce i — jak chwalą się jej właściciele — największy w IKEA Industry na świecie. Całkowitą zdolność produkcyjną osiągnie za dwa lata. Na razie zatrudnia jedynie 43 osoby, ale jest dopiero w fazie testowej, w przyszłości pracowników będzie więcej.

POD PRĄD
Wyświetl galerię [1/2]

POD PRĄD

Ministerstwa gospodarki i nauki alarmują, że stan szkolnictwa zawodowego w Polsce jest katastrofalny. Henrikowi Anderssonowi, który odpowiada za produkcję drzewną w IKEA Industry, problemy kadrowe jednak nie doskwierają. Jego zdaniem, brak wykwalifikowanych pracowników nie jest dla firmy istotną barierą rozwoju. [FOT. ARC]

— Teraz będziemy się koncentrować na rozwoju produkcji w nowym tartaku. Rejon Stalowej Woli umożliwia stabilne dostawy drewna sosnowego. Wysokiej jakości surowiec, wykwalifikowana kadra i doskonała lokalizacja tartaku blisko naszych fabryk w Polsce i na Słowacji stwarzają nam dobre warunki do dalszego rozwoju — mówi Henrik Andersson, szef dywizji Solid Wood w IKEA Industry.

Stara znajomość

IKEA produkuje w Polsce od ponad 50 lat. Dziś współpracuje z 16 zakładami produkcyjnymi, które wytwarzają ponad połowę sprzedawanych mebli IKEA Industry. Ze względu na dość duże zalesienie naszego kraju szczególnie silnie rozwija się produkcja oparta na drewnie. W czerwcu Evelyn Higler, dyrektor generalna IKEA w Polsce, zapowiadała, że w ciągu 20 lat sprzedaż w polskich sklepach koncernu ma wzrosnąć ośmiokrotnie — z ponad 2 mld zł w zeszłym roku. Za tym ma pójść produkcja.

— Polska zapewnia nam dostęp do surowca certyfikowanego przez Forest Stewardship Council (FSC), pozyskiwanego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Pochodzenie surowca ma dla nas kluczowe znaczenie — twierdzi Henrik Andersson.

To ważne, bo na początku roku IKEA straciła certyfikat FSC z powodu wycinania ponad 600-letnich drzew w rosyjskiej Karelii. Odzyskała go po wycofaniu się z tego regionu, ale poniosła dużą szkodę na reputacji. W zeszłym roku koncern przerobił 13,97 mln m sześc. drewna, z czego 32 proc. pochodziło ze źródeł certyfikowanych w FSC. W 2017 r. ten współczynnik ma sięgnąć połowy. Dla porównania: w Polsce rocznie z Lasów Państwowych (a jest to praktycznie monopolista i ma certyfikat) pozyskuje się ok. 35 mln m sześc.

Surowe procedury

Na potrzeby IKEA pracuje w Polsce 38 tys. osób — ponad 8 tys. w fabrykach szwedzkiej firmy i kolejne 30 tys. u kilkudziesięciu zewnętrznych dostawców. Mamy 18-procentowy udział w światowej sprzedaży koncernu ogółem. IKEA zakłada, że do 2020 r. jej globalna sprzedaż sięgnie 50 mld EUR, co w porównaniu z ubiegłym rokiem finansowym oznacza 80-procentowy wzrost. Spora część to meble — polska specjalność.

— Koncernu IKEA nasi meblarze nie traktują jak konkurenta, ale raczej kooperanta. Firma tylko niewielką część mebli produkuje we własnych zakładach, zdecydowaną większość produkcji zleca na zewnątrz. Przestrzega przy tym dość surowych procedur, ma kontrolę nad projektowaniem oraz rozeznanie dotyczące kosztów, ale zakłady, które z nią współpracują, chwalą sobie tę współpracę — mówi Tadeusz Respondek, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Jego zdaniem, szwedzkiego koncernu nie należy obarczać winą za problemy na rynku surowca, z którymi od kilku lat borykają się meblarze.

— To polityka współspalania biomasy spowodowała wykorzystywanie drew- na przez energetykę i windowanie cen. Surowca w naszych lasach jest na tyle dużo, że spokojnie można go eksploatować bez większej szkody dla systemu — podkreśla Tadeusz Respondek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / IKEA otwiera tartak – giganta