IKEA w ogniu krytyki we Włoszech

opublikowano: 29-11-2017, 14:20
aktualizacja: 29-11-2017, 14:21

IKEA jest mocno krytykowana we Włoszech za zwolnienie matki samotnie wychowującej dwóch synów, w tym jednego niepełnosprawnego.

39-letnia Marica Ricutti pracowała do niedawna w kawiarni w sklepie IKEA na przedmieściach Mediolanu. Pomimo tego, że była zatrudniona w firmie od 17 lat, została zwolniona, bo odmawiała pracy na porannej zmianie od wyznaczonej godziny. Tłumaczyła to koniecznością dowiezienia zdrowego syna do szkoły, a  niepełnosprawnego na terapię. Chodziło o zaledwie dwie godziny. Pracodawca chciał, aby zaczynała pracę o 7.00, a Ricutti była gotowa pracować od 9.00. Pomimo tego, że firma deklarowała ustnie elastyczne podejście, kobieta dostała dwukrotnie ostrzeżenie dotyczące nierespektowania czasu pracy, a ostatecznie 21 listopada otrzymała wypowiedzenie.

- Tyle na temat szwedzkiej ochrony socjalnej – skomentował przypadek Marco Beretta, przedstawiciel związków zawodowych. – W ostatnich latach IKEA zmieniła ton i to jest jasny przekaz do pracowników: chcą żeby wiedzieli kto decyduje i bez względu na to jaki problem ktoś może mieć albo się zgadzasz albo wypadasz – dodał. 

Filcams CGIL, związek zawodowy pracowników handlu detalicznego, przeprowadził dwugodzinny strajk w sklepie IKEA, gdzie pracowała Ricutti. Zapowiedział kolejny protest 5 grudnia.

W wydanym oświadczeniu IKEA zapowiedziała, że gruntownie sprawdzi przypadek Ricutti. Zapowiedziała, że zabierze głos dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami.

Tymczasem sprawa stała się głośna we włoskich mediach. Wiceminister rozwoju gospodarczego Teresa Bellanova wezwała szwedzkiego giganta meblowego do ponownego rozważenia decyzji. Zaoferowała spotkanie między spółką i związkami zawodowymi. Na swoim włoski profilu na Facebooku IKEA jest bombardowana komentarzami potępiającymi zwolnienie Ricutti przez firmę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.it

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu