Czytasz dzięki

Ile jeszcze straci złoty?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 25-09-2020, 08:44

Dla złotego ten tydzień jest bardzo słaby. Notowania dolara w ekspresowym tempie wzrosły o 15 groszy, ale złoty tracił też mocno względem euro, a frank był wczoraj najdroższy od maja. Co dalej?

Jak wspominałem w poprzednich komentarzach, duży ruch na walutach spowodowany jest głównie redukcją ekstremalnego pozycjonowania. Było ono wynikiem podejścia wielu inwestorów na zasadzie „hulaj dusza, piekła nie ma” – skoro Fed dostarcza nieograniczoną ilość dolarów, warto obstawiać osłabienie dolara i wzrost wycen ryzykownych aktywów. Co prawda rynki wschodzące nie skorzystały jakoś specjalnie na tej euforii, ale to nie oznacza, że odpływ dolara ma nie uderzyć w nie rykoszetem – tak właśnie stało się ze złotym. Jak długo ten proces może potrwać? Dziś wieczorem dostaniemy dane CFTC o pozycjonowaniu na koniec wtorkowej sesji i da nam to częściową odpowiedź. Jednak patrząc na historyczne zależności można zaryzykować tezę, że za nami jest typowa rynkowa korekta. W poprzednim cyklu spadki na S&P500 tylko kilkukrotnie przekroczyły 10% i właśnie przekroczenie tego poziomu wywołało szał zakupów na otwarciu wczorajszej sesji na Wall Street -widać zatem, że wiara wielu kupujących w kontynuację hossy nie została podmyta. Wzrost notowań EURPLN do 4,55 to też duża, a nawet bardzo duża słabość złotego jak na taką – jak na razie jedynie – techniczną korektę. Patrząc na rynek dolara, nie widać symptomów problemu z dostępem do płynności, a zatem paniczne kupowanie dolara (jak to miało miejsce w marcu) nie powinno mieć miejsca.

Co może skomplikować ten umiarkowanie optymistyczny obraz? Znaczne pogorszenie statystyk pandemii. Oczywiście już teraz są one złe – przykładowo wczoraj we Francji odnotowano ponad 16 tys. nowych przypadków, ale wynika to po części z tego, że robionych jest więcej testów, ponadto nauczyliśmy się już nieco z taką sytuacją żyć. To czego boją się rynki to nie same statystyki, ale wynikające z nich restrykcje. Już teraz są one zaostrzane w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, choć na razie punktowo. Można sobie jednak wyobrazić scenariusz, kiedy właśnie rozpoczęta jesień powoduje kilkukrotny wzrost zachorowań i w efekcie rządy zaczynają panikować. Oczywiście nie musi się tak stać, ale to ryzyko wydaje się obecnie najpoważniejszym dla rynków – w tym dla złotego.

Piątkowy kalendarz jest dość spokojny – o 14:30 mamy dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku w USA i kilka kolejnych wystąpień członków Fed, które jednak na tym etapie niewiele już wnoszą. Dziś gra będzie się toczyć o to, czy po turbulentnym tygodni, wczorajsza próba odreagowania na Wall Street zakończy się powodzeniem. O 8:30 euro kosztuje 4,5574 złotego, dolar 3,9036 złotego, frank 4,2149 złotego, zaś funt 4,9831 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane