Ile pieniędzy z UE stracą samorządy?

AR
opublikowano: 03-10-2018, 17:39

Samorządy rozliczyły we wrześniu rekordowe kwoty funduszy z UE, nadal mogą jednak stracić setki milionów euro – informuje minister Jerzy Kwieciński. To nierealne szacunki – odpowiadają przedstawiciele samorządów.

345 mln EUR – tyle funduszy europejskich we wrześniu rozliczyło z Komisją Europejską 9 regionów w Polsce, które resort inwestycji i rozwoju nazwał jeszcze niedawno maruderami, wynika z informacji zaprezentowanych w środę przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR). To oznacza – według resortu –  że przed groźbą „gilotyny” pozostało tylko 5 województw. 

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Fot. Marek Wiśniewski

Obecnie, łącznie blisko 700 mln EUR funduszy UE mogą do końca roku stracić polskie regiony  – wynika z dalszych wyliczeń resortu ministra Jerzego Kwiecińskiego. 

Z tytułu tzw. zasady N+3, która mówi o tym, ile funduszy trzeba rozliczyć z Komisją Europejską w danym okresie, w programach regionalnych nadal pod znakiem zapytania stoi 107 mln EUR, a z tytułu tzw. rezerwy wykonania, czyli premii za osiągnięte w tym roku wyniki w wydatkowaniu funduszy – 590 mln EUR. 

Zdaniem resortu do przyspieszenia rozliczeń z Komisją Europejską w polskich regionach przyczyniły się apele władz centralnych. 

– Jeśli chodzi o zasadę N+3 to rozliczenie 108 mln EUR do końca roku nie powinno stanowić dla urzędów marszałkowskich najmniejszego kłopotu. Problem nie dotyczy jednak tylko regionalnych programów operacyjnych, ale również tych którymi zarządzają poszczególne ministerstwa, jak np. PROW, dedykowany rolnikom. Tutaj, zgodnie z danymi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju brakuje na dziś do spełnienia zasady N+3 jeszcze ok. 300 mln EUR. Możemy więc powiedzieć,  że są to środki zagrożone na dzień dzisiejszy – to trzykrotnie więcej niż w przypadków programów regionalnych zarządzanych przez marszałków..  Podobnie środki zagrożone są w Programie Operacyjnym Ryby, który wspiera sektor rybacki – komentuje Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim na Mazowszu.

Dodaje, że w przypadku rezerwy wykonania trudno jest oszacować potencjalne straty. 

- Szacunki dotyczące tego zagrożenia są dzisiaj trudne do przeprowadzenia, a tym samym mało wiarygodne. To wróżenie z fusów. Nieosiągnięcie wskaźników, nazywanych kamieniami milowymi, w tym przypadku nie generuje aż tak dużego ryzyka, ponieważ większość tych pieniędzy, w przypadku problemów można chociażby przesunąć do innych osi priorytetowych – mówi Marcin Wajda. [AR]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu