Ile Polacy mogą zarobić w Norwegii

DI, wynagrodzenia.pl
13-11-2012, 10:06

U nas pensje w najlepszym razie stoją w miejscu, w Norwegii rosną. Skandynawski raj przyciąga Polaków.

- Jak wynika z danych norweskiego urzędu statystycznego, wynagrodzenia w tym kraju z roku na rok rosną. Mediana miesięcznych pensji w 2008 roku wynosiła tam 31 800 NOK (w przeliczeniu 13 585 PLN), w 2011 roku – 35 400 NOK (18 702 PLN), a więc ponad 11 proc. więcej - czytamy w raporcie przygotowanym przez portal Wynagrodzenia.pl należący do firmy Sedlak & Sedlak.

Średnie wynagrodzenia miesięczne w wybranych grupach zawodowych (źródło: wynagrodzenia.pl)
Wyświetl galerię [1/3]

Średnie wynagrodzenia miesięczne w wybranych grupach zawodowych (źródło: wynagrodzenia.pl)

Najwięcej w ubiegłym roku można było zarobić w branży górniczej, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę bogate norweskie złoża. Mediana płac wyniosła w przeliczeniu na złotówki blisko 28 tys. miesięcznie. W dalszej kolejności są informacja i komunikacja oraz profesjonalna działalność, naukowa i techniczna.

Najwyższe średnie pensje zanotowano w 2011 r. w grupie wiekowej 45-49 lat.   W 2010 r. na wyjazd do Norwegii zdecydowało się 46 tys. Polaków. To sporo biorąc pod uwagę, że kraj ten jest poza Unią Europejską. Do prezentowanych średnich zarobków należy podjeść jednak z pewnym dystansem. Płace są wprawdzie w Norwegii dużo wyższe niż w Polsce, ale także koszty życia znacząco przewyższają koszty utrzymania nad Wisłą.

Przeczytaj cały raport na temat wynagrodzeń w Norwegii>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, wynagrodzenia.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ile Polacy mogą zarobić w Norwegii