Ile warte obietnice Trumpa

Dolar może wzmocnić się do pułapu 90 centów za euro oraz 130 jenów

Dolar może wzmocnić się do pułapu 90 centów za euro oraz 130 jenów, zapowiedział w nocie do klientów Steven Englander, szef strategii głównych walut w Citigroup. Jego zdaniem, jednym warunkiem, by tak się stało, jest sukces Donalda Trumpa w realizacji większości kampanijnych zapowiedzi dotyczących programu stymulacji gospodarki, czemu towarzyszyłoby zapewne jastrzębie nastawienie Fedu. Takie umocnienie amerykańskiej waluty oznaczałoby 11-procentową zwyżkę wobec jena i aż 17-procentowy skok wobec euro.

Specjalista nie podał jednak zakresu czasowego swojej prognozy. „Przed nami rysuje się możliwość ogromnego, a nie drobnego, umocnienia dolara. To byłby największy szok fiskalny od czasów Ronalda Reagana” — napisał Steven Englander. Po tym jak od zaskakującego tryumfu wyborczego Donalda Trumpa obliczany przez Bloomberga indeks dolara umocnił się o ponad 5 proc., według większości instytucji finansowych jego potencjał wzrostowy jest już wyczerpany.

Do końca roku euro umocni się do 1,06 USD z obecnie notowanych 1,0524 USD, a jen do 115 JPY za dolara z obecnie notowanych 116,70 USD, wynika ze średniej prognoz zebranych przez Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ile warte obietnice Trumpa