Ile zarabiają Grecy (WYKRES)

DI
opublikowano: 29-06-2015, 13:27

Świat obserwuje teraz Grecję, w której zapanował finansowy chaos wywołany brakiem porozumienia z wierzycielami. Zarobki były i nadal są jednym z głównych tematów greckiego kryzysu.

- Pracownicy otrzymywali trzynaste pensje na Boże Narodzenie a czternaste na Wielkanoc. Grecja była również liderem w kwestii rozdawania benefitów. Przykładowo w jednym z przedsiębiorstw sfery budżetowej oferowano dodatek za mycie rąk (420 EUR/miesięcznie). Pracownicy innej państwowej firmy otrzymywali 600 EUR miesięcznie za niespóźnianie się do pracy. W wielu przypadkach dodatki stanowiły 50 proc. wartości pensji. Greckie prawo pracy było również przyjazne dla pracowników. Część Greków mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 53 roku życia, a osoby utrzymujące się z turystyki pracowały przez 4-5 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach otrzymywały zasiłek, który pozwalał na dostatnie życie - podaje w swojej analizie firma Sedlak & Sedlak, która jest także twórcą Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Zobacz więcej

Grecy protestują przed budynkiem parlamentu

Bloomberg

W raporcie na temat zarobków Greków czytamy, że średnie miesięczne wynagrodzenie brutto najwyższy poziom osiągnęło w 2009 r., kiedy wyniosło 1838 EUR. 

- W porozumieniu z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, rząd zobowiązał się do likwidacji tak zwanych trzynastych i czternastych pensji w sektorze publicznym, ograniczenia zatrudnienia i likwidacji godzin nadliczbowych. Plan oszczędności zakładał zwolnienie 150 tys. pracowników sektora budżetowego, podniesienie podatków, obniżenie płacy minimalnej oraz zwiększenie tygodnia pracy z 37,5 godzin do 40 godzin. Co więcej, władze były zmuszone dokonać masowej prywatyzacji. W 2011 roku średnie wynagrodzenie spadło do 1700 EUR brutto. W połowie 2012 roku obniżono płacę minimalną. co przełożyło się na dalsze spadki średniego wynagrodzenia. W 2013 roku wynosiło ono 1541 EUR brutto, czyli było prawie o 300 EUR niższe niż w roku, w którym rozpoczął się kryzys. W 2009 roku bezrobocie oscylowało w granicach 9 proc., obecnie przekracza 25 proc., a wśród młodych mieszkańców Grecji, przed ukończeniem 25. roku życia jest prawie dwukrotnie wyższe - czytamy w analizie Sedlak & Sedlak. 

Grecki rząd nie wypracował w ostatnich miesiącach porozumienia z wierzycielami - Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i EBC. Grecy domagali się złagodzenia warunków pomocy twierdząc, że narzucone przez instytucje "trojki" zaciskanie pasa ma katastrofalne skutki dla greckiego społeczeństwa i gospodarki. 

W weekend grecki rząd zapowiedział zorganizowanie referendum, w którym chce spytać obywateli, czy opowiadają się za porozumieniem z wierzycielami w sprawie pakietu pomocy finansowej dla Aten. Grecja zamknęła giełdę i banki.

GREXIT - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ >> 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ile zarabiają Grecy (WYKRES)