Immofinanz chce powiększyć portfel

ISBNews
27-03-2014, 08:22

Immofinanz Group szacuje, że jego aktualne projekty deweloperskie są warte ok. 1,23 mld euro (według wartości godziwej po ich ukończeniu) i chce zwiększyć tę wartość do ok. 2,0 mld euro w średnim okresie, poinformował ISBnews prezes Eduard Zehetner

. Poziom zarówno inwestycji grupy, jak i sprzedaży nieruchomości ma kształtować się między 500 mln euro, a 700 mln euro rocznie.

"Szacujemy, że nasze aktualne projekty deweloperskie (wartość godziwa po ich ukończeniu) są warte ok. 1,23 mld euro. Chcemy zwiększyć tę wartość do ok. 2,0 mld euro w średnim okresie, pod warunkiem, że w naszym portfelu znajdzie się wystarczająco dużo zyskownych inwestycji" - powiedział ISBnews Zehetner.

Po wydzieleniu spółki Buwog, Immofinanz będzie się koncentrował na nieruchomościach komercyjnych we Wschodniej Europie, tj. na obiektach biurowych, handlowych i logistycznych.

"Nasza roczna wielkość inwestycji wynosi od ok. 500 mln euro do 700 mln euro. Kolejne nowe projekty obejmują rozwój sektora handlowego i  sieci Stop.Shop. w Polsce oraz nowe inwestycje biurowe w Niemczech, logistyczne w Rumunii a także szukanie możliwości dla realizacji projektów logistycznych i nowych formatów nieruchomości handlowych w Rosji (Moskwa)" - dodał prezes Immofinanz w rozmowie z ISBnews.

Prezes Immofinanz zaznaczył, że wcześniej niż zakładano udało się osiągnąć pięcioletni program sprzedaży wart 2,5 mld euro. Program ten został uruchomiony w roku finansowym 2010/11. Sprzedaż nieruchomości od maja 2010 roku do stycznia 2014 roku wyniosła łącznie 2,52 mld euro.

"Chcielibyśmy utrzymać to tempo sprzedaży nieruchomości także w przyszłości, co oznacza, pomiędzy 500 mln euro a 700 mln euro rocznie" - wskazał Zehetner.

Jednocześnie podkreślił, że firma jest otwarta na "korzystne z jej punktu widzenia" przejęcia, w momencie, gdy takie okazje pojawią się na rynku. Według jego słów, oznacza to przypadek, w którym przejęcie danej nieruchomości okaże się mniej kosztowne od realizacji takiego samego projektu w podobnym miejscu lub w przypadku gdy takie przejecie byłoby zasadne ze strategicznego punktu widzenia.

"Posługując się przykładem - kupiliśmy pięć istniejących, w pełni wynajętych parków handlowych - cztery w Słowenii i jeden w Czechach - za ok. 26,0 mln euro na koniec grudnia 2013 roku. Nieruchomości te zostaną przebrandowane i na nowo wykończone z wykorzystaniem charakterystycznych dla Stop.Shop-ów kolorów i elementów architektonicznych w połowie 2014 roku" - wymienił Zehetner.

W kwestii spółki Buwog, obok debiutu m.in. na GPW, prezes Immofinanz wskazał, że ta spółka wyemituje obligacje zamienne na sfinansowanie swojego ostatniego przejęcia w Niemczech - portfela DGAG. Obligacje będą miały wartość od 260 mln euro do 310 mln euro i zostaną w pełni objęte przez Immofinanz.

"W kolejnym etapie Immofinanz umieści te obligacje na rynku. Może to nastąpić w II poł. tego roku" - podsumował prezes Immofinanz.

Grupa inwestycyjno-deweloperska Immofinanz AG jest spółką notowaną na głównym rynku warszawskiej giełdy od 7 maja 2013 r. oraz na giełdzie w Wiedniu od 1996 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Immofinanz chce powiększyć portfel