Immofinanz hurtowo kupuje parki handlowe

opublikowano: 21-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowana na wiedeńskiej giełdzie firma nieruchomościowa kupuje 53 obiekty handlowe w czterech krajach naszego regionu. W Polsce powiększy sieć Stop-Shopów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile obiektów, w jakich krajach i za ile kupił Immofinanz od CPIPG
  • jakie roczne dochody przynoszą kupione parki handlowe i sklepy
  • o ile powiększył się polski portfel nieruchomościowej firmy

Immofinanz kupił 19 września 36 nieruchomości handlowych o powierzchni 108 tys. m kw. w Czechach i Polsce za 191 mln EUR. Jest to część większej transakcji obejmującej w sumie 53 nieruchomości handlowe w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech, które inwestor nabywa od swojego większościowego udziałowca CPI Property Group (CPIPG). Cały kupowany portfel liczy około 217 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia i jest wynajęty w 99 proc. Cena zakupu wszystkich 53 obiektów wynosi 324,2 mln EUR. Zamknięcie transakcji dla pozostałych 17 nieruchomości na Węgrzech i Słowacji ma nastąpić do końca tego roku.

Według Radki Doehring, członka zarządu Immofinanz, przejęcie przyspieszy ekspansję firmy na rynku parków handlowych w Europie i wzmocni markę Stop Shop oraz zwiększy przychody Immofinanz z najmu o około 25 mln EUR rocznie. Portfel obiektów handlowych Immofinanz wzrośnie dzięki temu do 166 nieruchomości o powierzchni ponad 1,3 mln m kw. najmu w dziesięciu krajach.

Obiekty będące przedmiotem transakcji to głównie parki handlowe i kilka lokalizacji łączących sklepy segmentu DYI i spożywcze. Zlokalizowane są w większych miastach lub w miejscach odwiedzanych przez duże grupy konsumentów.

Transakcja obejmowała cztery jurysdykcje, w których jako doradcy zaangażowane były cztery kancelarie: Penteris w Polsce, BPV Braun Partners w Czechach, Oppenheim na Węgrzech oraz HKV na Słowacji.

Okiem eksperta
W jednym kroku i przy niższych kosztach
Agnieszka Pytlas
partner zarządzający, Penteris

Grupa Immofinanz od kilku lat, z sukcesami buduje portfel nieruchomości typu retail park w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce pod marką STOP SHOP jest to aktualnie 10 lokalizacji z 145 sklepami, na łącznej powierzchni ponad 76 tys. m kw. Odrębną markę stanowią galerie handlowe pod marka VIVO. Jak pokazały czasy pandemii, parki handlowe oferujące najbardziej potrzebne rzeczy w jednym miejscu, z łatwym dojazdem i możliwością zaparkowania przed sklepem bez krążenia między alejkami okazały się bardziej odporne na kryzys i cieszyły się wyższą odwiedzalnością niż duże centra. W niektórych momentach 2020 r. łączna liczba klientów w parkach handlowych była nawet wyższa niż przed pandemią.

Zakup 53 nieruchomości handlowych od CPIPG stanowi idealną okazję do rozszerzenia portfela handlowego Immofinanz w jednym kroku i przy niższych kosztach w porównaniu do negocjacji z wieloma sprzedającymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane