Impexmetal: huta w Koninie stanęła

GRA
03-12-2008, 00:00

Część załogi Huty Aluminium Konin, oddziału giełdowego Impexmetalu, strajkuje. Zarząd liczy jednak, że dogada się z pracownikami.

Część załogi Huty Aluminium Konin, oddziału giełdowego Impexmetalu, strajkuje. Zarząd liczy jednak, że dogada się z pracownikami.

W Hucie Aluminium Konin, należącej do Impexmetalu, stanęła wczoraj produkcja aluminium pierwotnego, a praca maszyn na wydziale elektrolizy była podtrzymywana jedynie przez garstkę pracowników. To efekt protestu załogi, którą rozeźliła odmowa dyrekcji dotycząca podpisania regulaminu zwolnień grupowych. Mają one objąć ponad 200 pracowników wydziału elektrolizy, który ma zostać zlikwidowany na początku przyszłego roku.

Główną osią konfliktu jest kwestia wysokości odpraw. Pracownicy domagają się 24 miesięcznych pensji, ale nie zgadzają się na to władze huty. Wczoraj w późnych godzinach popołudniowych zaczęły się negocjacje załogi z zarządem Impexmetalu, który przyjechał w tym celu do Konina.

— Chcemy dojść do porozumienia i uniknąć konieczności awaryjnego zamykania elektrolizy — deklarował wczoraj Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

A taka konieczność była wczoraj realna. Pracownicy grozili bowiem, że odetną prąd, co spowoduje nieodwracalne unieruchomienie wydziału.

— Nie mamy czasu na długie rozmowy. Zarząd musi podjąć decyzję co do odpraw, a my wtedy postanowimy, co dalej z produkcją — ostrzegał Zdzisław Nowakowski, przewodniczący konińskiej Solidarności.

Impexmetal zamierza zlikwidować elektrolizę, ponieważ przy proponowanych na przyszły rok cenach energii elektrycznej wydział generowałby potężne straty. Ponadto rentowność biznesu obniżają spadające ceny aluminium oraz mocny złoty.

To nie pierwszy strajk załogi konińskiej huty. W sierpniu 2007 r. pracownicy wstrzymali pracę na grubo ponad tydzień, co firmę słono kosztowało. Zarząd oszacował, że na poziomie netto spółka straciła wtedy około 2,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal: huta w Koninie stanęła