Impexmetal pracuje nad nową strategią

Marcin Goralewski
opublikowano: 09-09-2003, 00:00

Impexmetal, dzięki sprzedaży Huty Zawiercie, może się zająć nową strategią. Szykują się spore zmiany i zakupy.

W czwartym kwartale giełdowy Impexmetal przedstawi kilkuletnią strategię rozwoju.

— Drogę do tego otwiera nam sprzedaż Huty Zawiercie, która pozwoli na zredukowanie krótkoterminowego zadłużenia — mówi Krzysztof Adamski, dyrektor finansowy spółki.

Długi wynoszą 160 mln zł.

Impexmetal na transakcji sprzedaży Zawiercia zarobi ponad 100 mln zł. Za 200 mln zł huta trafi do amerykańskiego Commercial Metals International. Sfinalizowanie transakcji nastąpi w tym roku.

Spółka zastanawia się, co zrobić z tymi pieniędzmi.

— Wykorzystamy je na redukcję zadłużenia i inwestycje. Jakie? Na to pytanie odpowiemy po zakończeniu prac nad strategią — dodaje Krzysztof Adamski.

Strategia ma odpowiedzieć na pytania dotyczące kształtu grupy kapitałowej Impexmetalu. Poprzednie władze budowały spółkę handlową otoczoną wianuszkiem firm produkcyjnych, najpierw z wielu sektorów, później skupionych wokół miedzi i aluminium. Nowy zarząd dokończył te plany. Po młotek poszła więc huta w Zawierciu.

— Teraz poddajemy weryfikacji nasze plany. Chcielibyśmy utwierdzić się w przekonaniu, że miedź i aluminium to słuszny wybór — wyjaśnia Krzysztof Adamski.

Kilka miesięcy temu spółka próbowała sprzedać 30 proc. akcji jedynej w Polsce huty aluminium.

— Inwestorzy chcieli większości akcji, czym nie byliśmy zainteresowani. Po opracowaniu strategii będzie wiadomo, czy powtórzymy procedurę na innych zasadach — dodaje nasz rozmówca.

Nie należy się spodziewać szybkiej emisji obligacji zamiennych na akcje Impexmetalu. Emisja miała przynieść spółce 80 mln zł.

— Skierowaliśmy do funduszu Templeton i Skarbu Państwa propozycję nabycia walorów. Mają osiem miesięcy na zastanowienie się — wyjaśnia wiceprezes Impexmetalu.

Przez ostatnie trzy miesiące akcje Impexmetalu podrożały o około 100 proc. Zyskują także walory Hutmenu — spółki z grupy.

— Wzrost ceny akcji Impexmetalu to reakcja na usuwanie ryzyk związanych ze spółką — mówi Krzysztof Adamski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal pracuje nad nową strategią