Impexmetal: przed NWZA jest porozumienie MSP i finansowych

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-12-2001, 10:09

Ministerstwo Skarbu Państwa i inwestorzy finansowi Impexmetalu - Nomura i Templeton - doszli do porozumienia. Na dzisiejszym walnym, które może być pierwszym od kilku miesięcy przebiegającym w przyjaznej atmosferze, resort ma odzyskać jedno miejsce w radzie nadzorczej. Analitycy uważają, że taki sojusz może doprowadzić do odwołania Jacka Krawca, prezesa Impexmetalu.

- Bardzo mnie cieszy, że doszło do porozumienia między akcjonariuszami. Rozmowy w MSP z Nomurą i Templetonem przebiegły w miłej atmosferze. Wypracowano kompromis, który kończy wojnę między akcjonariuszami - mówi Jacek Krawiec, prezes Impexmetalu.

NWZA, podczas którego zostanie wybrana nowa rada nadzorcza, ma przebiegać w atmosferze takiego zrozumienia, że MSP bez walki odzyska jedno miejsce w RN. Templeton, który podczas poprzedniego walnego zajął to miejsce, nie będzie oponował i z uśmiechem na twarzy wycofa jednego swojego przedstawiciela. Pytanie, co za w zamian dostanie, pozostaje bez odpowiedzi.

- Musimy przywrócić obecność SP w radzie nadzorczej sprzed ostatniego WZA. Zarząd spółki za bardzo uwikłał się w różne gry właścicielskie i stracił z pola widzenia podstawowe zadania przedsiębiorstwa - twierdzi Wiesław Kaczmarek.

Automatycznie rodzi się pytanie, czy zwiastuje to odwołanie prezesa? Nieoficjalnie wiadomo, że na fotel szefa spółki chciałby wrócić Edward Wojtulewicz.

Analitycy uważają, że Impexmetal dużo zawdzięcza obecnemu prezesowi - dzięki niemu przeprowadzono gruntowną restrukturyzację grupy kapitałowej.

- Kończę przygotowanie nowej strategii dla Impexmetalu, która będzie bardziej opowiadać obecnej sytuacji w branży i gospodarce. Nie było mi łatwo kierować spółką w czasie sporu udziałowców. Dlatego można mi zarzucić, że za bardzo zająłem się kwestiami właścicielskimi. Ja nazwałbym to obroną interesów spółki - tłumaczy Jacek Krawiec.

Ewentualne odwołanie prezesa jest trudną operacją, bo ostatnio umocnił on swoją pozycję. W akcjonariacie znaczące udziały posiadają spółki zależne. Do tej pory głosowały lojalnie według wytycznych prezesa spółki matki.

Michał Makarczyk, m.makarczyk@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal: przed NWZA jest porozumienie MSP i finansowych