Impexmetal robi w tył zwrot

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

Dzień po tym, jak Piotr Szeliga objął stery giełdowej spółki, jej władze zdecydowały się wstrzymać realizację strategii rozwojowej na lata 2018-26.

W środę rada nadzorcza Impexmetalu zdecydowała, że dotychczasowa wieloletnia szefowa tej spółki Małgorzata Iwanejko musi ustąpić miejsca Piotrowi Szelidze. Menedżer pracował w Impexmetalu już wcześniej w latach 2003-12 i był też jego szefem (na to stanowisko został powołany we wrześniu 2007 r.), ostatnio jednak pełnił obowiązki prezesa Boryszewa i w związku z objęciem nowego stanowiska zrezygnował z tej funkcji (zastąpił go Piotr Lisiecki). Małgorzata Iwanejko zachowała natomiast posadę w zarządzie metalowej spółki, ale będzie teraz tylko jego członkinią.

Jak się okazało, te roszady personalne były dopiero początkiem rewolucji. Kolejnego dnia firma ogłosiła bowiem, że wstrzymuje realizację przyjętej raptem w styczniu tego roku strategii, które miała wytyczać kierunki rozwoju spółki na lata 2018-26. Zdaniem władz Impexmetalu — w związku z wystąpieniem szeregu okoliczności zewnętrznych — realizacja zapisów tego dokumentu w obecnych warunkach rynkowych nie pozwoliłaby osiągnąć takiego zwrotu z inwestycji oraz zysku operacyjnego, jakiego oczekiwała spółka. Przypomnijmy, że celem dotychczasowej strategii miało być zwiększenie przychodów w 2026 r. do około 2,6 mld zł i poniesienie nakładów inwestycyjnych sięgających 1,085 mld zł. Inwestycje miały być finansowane głownie z kredytów oraz leasingu, jak również ze środków własnych, tj. z zysków, jakie firma spodziewała się wypracowywać w kolejnych latach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zarząd Impexmetalu ma opracować i przedstawić do akceptacji radzie nadzorczej zmodyfikowaną strategię.

„Do czasu przyjęcia nowej strategii rozwoju zarząd zamierza realizować zadania inwestycyjne pozwalające zwiększyć zdolności produkcyjne spółki do 135 tys. ton w terminie do końca 2021 r.” — ogłosiła firma.

Impexmetal, który jest częścią grupy kapitałowej Boryszew, zajmuje się gównie produkcją wysoko przetworzonych aluminiowych wyrobów walcowanych. Na warszawskiej giełdzie jest notowany od połowy 1997 r.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu