Imponują budowlanka i handel

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Agora, LPP, PBG, Polimex, Empik, Emperia, PKO BP, Getin, Asseco, Puławy, Police — m.in. te spółki są na liście prymusów po sezonie wyników.

Eksporterom i producentom zarządzający funduszami grożą palcem

Agora, LPP, PBG, Polimex, Empik, Emperia, PKO BP, Getin, Asseco, Puławy, Police — m.in. te spółki są na liście prymusów po sezonie wyników.

Spółki budowlane i handlowe — im za wyniki w 2007 r. zarządzający funduszami biją brawo.

To był dobry rok, choć nie obyło się bez wpadek — tak pytani przez nas zarządzający funduszami ocenili wynik giełdowych firm za 2007 r.

— Wyniki były umiarkowanie dobre i potwierdzają, że gospodarka dynamicznie się rozwija — mówi Konrad Łapiński, zarządzający w Skarbiec TFI.

— To był bardzo ciekawy rok. Wyniki nie były jednolite, nawet w obrębie poszczególnych sektorów można było spotkać gwiazdy i outsiderów — dodaje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Budować i handlować

Zarządzający nie mają problemów ze wskazaniem sektorów, w których firmy śrubowały wyniki.

— Prymusami były spółki budowlane, detaliczne, handlowe oraz niektóre banki. Na szczególne wyróżnienie zasługują LPP, Empik, Emperia, Eurocash, PKO BP, Getin, a z innych branży Asseco i z debiutantów Wielton — mówi Sebastian Buczek.

— Bardzo dobrze radzą sobie importerzy i firmy, których działalność związana jest z konsumpcją dóbr. Dobrze wypadły też banki — dodaje Konrad Łapiński.

Z największym entuzjazmem zarządzający mówią o wynikach firm budowlanych. Podkreślają, że ta branża to nie tylko nadzieje i perspektywy, ale już realne zyski. Najwięcej pochwał pada pod adresem: PBG, Polimeksu i Mostostalu Warszawa.

— Pokazały imponującą dynamikę sprzedaży i zysków — mówi Konrad Łapiński.

W tej branży fundusze mają mocne pozycje od dawna. Dlatego w lutym znaczących zmian nie było. Warto odnotować, że Noble Funds TFI i Commercial Union IM znacząco zwiększyły zaangażowanie w Projprzem. Z kolei wyszło z niego AIG TFI. Próg 10 proc. w Budimeksie przekroczył BZ WBK AIB.

— Bardzo dobrze wypadają spółki chemiczne. Dla przykładu Police lub Puławy pochwaliły się wysoką rentownością. Korzystają z dużego popytu na nawozy — mówi Konrad Łapiński.   

Branża wpadła w oko także innym zarządzającym. Próg 5 proc. w Puławach przekroczyło ING NN OFE, a w Nepentes — PKO TFI. Z kolei Pioneer Pekao IM zwiększył zaangażowanie w Ciechu.

— Dobre wyniki podały między innymi Agora, BRE Bank czy CEDC — mówi Piotr Przedwojski, zarządzający funduszami Arka.

BZ WBK AIB w lutym przekroczył próg 5 proc. w Cinema City i zwiększył pakiet w Bankierze oraz Multimediach.

Obiecanki cacanki

Jak zawsze nie obyło się bez rozczarowań.

— Większość spółek poprawiła wyniki, jednak spora grupa rozczarowała. Wśród nich są reprezentanci praktycznie wszystkich sektorów, rozpoczynając od banków: BZ WBK, BRE, poprzez biotechnologię (Bioton), na przemyśle spożywczym kończąc (Duda, Jutrzenka) — mówi Tomasz Matras, analityk akcji w Union Investment TFI.

Rozczarowanie Biotonem podkreśla praktycznie każdy zarządzający.

— Z mniejszych spółek trzeba wymienić Koelnera, który składał atrakcyjne obietnice przy okazji emisji akcji, a tymczasem mało z tych planów  wychodzi. Zawiodły też Mispol i NG2 — mówi Konrad Łapiński.

— Słabe wyniki pokazali producenci i eksporterzy. Zawiodły m.in. Koelner, Synthos, Grajewo, Cersanit. Wypada też wskazać na Sygnity i Bioton, liderów spadków w 2007 r. PKN Orlen i Lotos kolejny raz dowiodły, że lepiej skupić się na średnich i mniejszych przedsiębiorstwach, które są dobrze zarządzane i mają określonego prywatnego właściciela — mówi Sebastian Buczek.

Najwyraźniej z negatywną oceną Koelnera nie zgadza się BZ WBK AIB, bo w lutym przekroczył w nim próg 5 proc. Z kolei Legg Mason i Deutsche Bank wierzą w Sygnity, bo przekroczyły odpowiednio próg 10 i 5 proc.

W lutym zarządzający byli mniej aktywni — pojawiły się 34 istotne komunikaty o zmianie zaangażowania (w styczniu 47). Najaktywniejszym inwestorem finansowym był BZ WBK AIB. Pochodziła od niego prawie jedna trzecia komunikatów — wszystkie mówiły o zwiększeniu zaangażowania. Zarządzający nie chcą jednak przyznać, że uznali polskie akcje za tanie.

— Aktywność wynika z wielkości aktywów, którymi zarządzamy. Jeśli porównamy je do kapitalizacji spółek czy nawet całej giełdy, okazuje się, że dość „łatwo” jest nam przekroczyć próg 5 proc. — mówi Piotr Przedwojski, zarządzający funduszami BZ WBK AIB TFI.

Na te spółki fundusze postawiły mocniej…

Spółki, w których TFI lub OFE zwiększyły w lutym zaangażowanie

Spółka Fundusz Zmiana w proc.

Novitus Noble Funds TFI z 4,99 do 5,87

Puławy ING NN OFE z 4,9 do 5,02

Cinema City BZ WBK AIB AM z 4,98 do 5,001

Bankier.pl BZ WBK AIB AM z 18,99 do 19,43

Ciech Pioneer Pekao IM z 14,34 do 14,54

Multimedia Polska BZ WBK AIB AM z 9,99 do 10,08

Swarzędz BZ WBK AIB AM do 27,06

MCI Management BZ WBK AIB AM z 19,99 do 20,06

Bytom Investors TFI z 11,27 do 13,76

W. Kruk Millennium TFI z 4,99 do 5,001

Sygnity Deutsche Bank z 4,33 do 5,07

(m.in. przez DWS TFI)

Legg Mason z 8,40 do 10,34

Budimex BZ WBK AIB TFI z 9,99 do 10,019

Nepentes PKO TFI z 4,42 do 5,06

Helio KBC TFI z 4,97 do 5,07

Projprzem Noble Fund TFI z 5,28 do 6,94

Commercial Union IM z 5,5 do 7,33

Agora BZ WBK AIB TFI z 9,99 do 13,11

Asseco Slovakia ING TFI z 9,98 do 10,01

Kopex BZ WBK AIB z 4,98 do 5,03

Koelner BZ WBK AIB TFI z 4,99 do 5,16

…a tym ufają mniej

Spółki, w których TFI lub OFE zmniejszyły zaangażowanie

Ceramika Nowa Gala Opera TFI z 5,42 na 4,54

Forte Pioneer Pekao IM z 5,95 na 2,31

W. Kruk PZU AM z 5,11 do 4,57

Zetkama Generali OFE z 10,07 do 8,39

Polish Energy Partners PKO TFI z 5,03 do 4,78

Sfinks Millennium TFI z 5,29 do 4,45

Projprzem AIG TFI z 6,45 do 0

Odlewnie Polskie Legg Mason TFI z 5,61 do 4,83

Centrostal Opera TFI z 5,24 do 4,65

Torfarm PZU TFI z 5,07 na 4,74

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu