Import złota w Indiach najniższy od 2016 r.

opublikowano: 05-08-2019, 14:18

Zakupy złota prze Indie spadły w lipcu 2019 r. do najniższego poziomu od ponad trzech lat. Wynikało to z rekordowo wysokich cen, jakie kruszec osiągnął na krajowym rynku.

Import obniżył się o 69 proc. do 20,4 ton z 65,6 ton rok wcześniej. To najmniejsza miesięczna ilość zakupionego za granicą kruszcu od co najmniej marca 2016 r., kiedy import spadł do 17,7 ton w rezultacie ogólnokrajowego strajku jubilerów, w proteście przeciwko akcyzie na biżuterię.

Złoto, biżuteria
Zobacz więcej

Złoto, biżuteria fot. Bloomberg

Całkowite dostawy w Indiach, które importują prawie cały zużywany przez siebie metal, w okresie styczeń-lipiec wzrosły o około 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 492,3 ton. 

Złoto osiągnęło najwyższy poziom cenowy od sześciu lat na rynkach międzynarodowych, ponieważ obawy dotyczące eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami spowodowały wzrost popytu na tzw. bezpieczne aktywa. To podniosło ceny do rekordowo wysokiego poziomu w Indiach i w połączeniu ze wzrostem podatku importowego w ubiegłym miesiącu zahamowało import. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy