Importerzy mogą łatwiej odliczyć VAT

Łukasz Ruciński
opublikowano: 15-07-2002, 00:00

Znowelizowane przepisy o VAT i ostatnie interpretacje władz skarbowych są korzystne dla importerów. Odliczenie podatku naliczonego powinno być teraz prostsze. Wciąż jednak istnieją kwestie sporne.

Zgodnie z przepisami VAT, podatnik może pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wykazany w dokumencie celnym. Ani ustawa podatkowa, ani kodeks celny nie mówią, co jest takim dokumentem. Do tej pory organy skarbowe zajmowały restrykcyjne stanowisko uznając, że importerzy mogą dokonać odliczenia wyłącznie na podstawie dokumentów SAD, ale ostatnio to podejście zaczyna się zmieniać. W marcu warszawska izba skarbowa wydała pismo interpretacyjne skierowane do urzędów skarbowych. Stwierdza w nim, że podstawą obniżenia podatku należnego mogą być również decyzje celne i zawiadomienia o powstaniu obowiązku podatkowego wydawane przez organy celne.

Mniej pośpiechu

— To bardzo ważne pismo. VAT należy zapłacić w ciągu 7 dni od momentu powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, natomiast, aby pomniejszyć podatek należny o naliczony, trzeba czekać na dokument celny. Z perspektywy przepływów finansowych w firmie istotne jest zatem, aby otrzymać dokument jak najszybciej. Importerzy dostają zawiadomienia na ogół wcześniej niż SAD. Uznanie ich za dokumenty uprawniające do odliczenia podatku naliczonego jest dla podatników dużym ułatwieniem — uważa Marcin Chomiuk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy PricewaterhouseCoopers.

Trzeba jednak pamiętać, że pismo jest tylko interpretacją jednej z izb skarbowych i nie jest przesądzone, czy pozostałe uznają jej stanowisko. Na wszelki wypadek warto mieć zatem SAD.

Importer może odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał dokument celny lub w rozliczeniu za miesiąc następny. Problem w tym, że ustalenie momentu otrzymania może powodować spory z urzędnikami.

— Ze względu na odpowiedzialność za należności celne, agencje dążą do tego, aby działać jako przedstawiciele bezpośredni importera, a więc w jego imieniu i na jego rzecz. Przy takim ułożeniu stosunków, organy podatkowe mogą twierdzić, że momentem otrzymania przez podatnika dokumentu celnego jest moment, w którym SAD wpłynął do agencji — wyjaśnia Marcin Chomiuk.

Dokumenty SAD mogą pojawić się u podatnika ze znacznym opóźnieniem. Jeżeli importer odliczy VAT według daty, w której sam otrzymał SAD, urząd może zarzucić mu spóźnienie z rozliczeniem. Niestety, zdarza się, że rozliczenie wg daty otrzymania SAD przez agencję jest kwestionowane jako przedwczesne.

Kiedy odliczać

Nieterminowe odliczenie podatku naliczonego nie jest już dla przedsiębiorców tak wielkim kłopotem. Marcowa nowelizacja ustawy o VAT przyznała im prawo do odpowiedniej korekty deklaracji. Możliwość korygowania jest ograniczona rocznym terminem, który biegnie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia prawa do odliczenia, a więc otrzymania dokumentu celnego. Korekta musi również dotyczyć deklaracji z tych miesięcy.

— Tutaj znów pojawia się problem ze wskazaniem, który miesiąc jest właściwy — czy ten, w którym dokument otrzymała agencja, czy ten, w którym przekazała go podatnikowi. Przy nieprawidłowym wyborze miesiąca korekta może skutkować zaniżeniem zobowiązań. Przedsiębiorca powinien zatem uczulić agencję, aby przekazywała mu dokumenty najpóźniej następnego miesiąca po tym, w którym sama je dostała. Podatnik będzie miał wtedy możliwość zmieścić się w przepisowym „miesiącu następującym” — mówi Marcin Chomiuk.

Zwraca on również uwagę na inną niedogodność związaną z korygowaniem. Przy dużych kwotach podatku naliczonego może okazać, się że podatnik po korekcie wykazuje podatek naliczony do przeniesienia na następny miesiąc. To z kolei będzie powodować, że korekta jednej deklaracji będzie wymagać korekty następnej, a ta kolejnej — aż do bieżącej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Importerzy mogą łatwiej odliczyć VAT