Imtech rozlicza dziurę na 100 mln EUR

opublikowano: 07-02-2013, 00:00

Za nieprawidłowości przy budowie parku rozrywki w Polsce firma z Holandii zwolniła menedżerów w Niemczech.

W holenderskiej firmie Royal Imtech trzęsienie ziemi. Z niemieckiej spółki córki Imtech Deutschland odchodzą prezes i dyrektor finansowy, bezpośrednio odpowiedzialni za operacje w Polsce. To konsekwencje poniedziałkowego komunikatu, w którym zatrudniający 29 tys. pracowników gigant budownictwa technicznego poinformował niespodziewanieo konieczności odpisu „co najmniej 100 mln EUR”.

Odmienne wersje

Tę astronomiczną kwotę holenderska spółka wydała na projekty w Polsce, za realizację których nie dostała zapłaty. Imtech już wcześniej wdrożył audyt, dotyczący nieprawidłowości, i zawiesił zarząd polskiego oddziału firmy. Feralne projekty, o łącznej wartości 757 mln EUR, to budowa megaparku rozrywki Adventure World Warsaw (AWW) i towarzyszącej mu bioelektrowni, których Imtech był generalnym wykonawcą. Według holenderskiej spółki powodem kłopotów ma być „brak finansowania” jej największego klienta w Polsce, czyli spółki AWW: pomysłodawcy największego parku rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej, jaki miał zostać wybudowany pod Grodziskiem Mazowieckim.

AWW twierdzi jednak, że komunikat Imtechu dotyczył „wewnętrznych problemów” tej spółki, a „płatności AWW na rzecz Imtech rozliczane są zgodnie z umową”. Pierwsze wątpliwości, dotyczące wiarygodności finansowej projektu, firmowanego przez AWW i jej szefa: Petera Muldera, „PB” opublikował już w listopadzie 2011 r.

Holender wielokrotnie zapewniałjednak, że finansowanie budowy parku jest zapewnione. W październiku 2012 r. także Robert Nowak, dyrektor ds. korporacyjnych Imtech Polska, zapewniał „PB”, że przed podpisaniem umów z AWW Imtech dokonał „wszechstronnego sprawdzenia” sytuacji finansowej partnera oraz dodawał, że nie widzi żadnego zagrożenia dla przebiegu tej inwestycji.

Co więcej: jeszcze pod koniec stycznia 2013 r. na stronie Imtech Polska pojawił się komunikat, w którym „w związku z narastającą liczbą zapytań dotyczących współpracy” przy AWW Imtech podał adresy e-mail dla potencjalnych podwykonawców.

Nadzieja burmistrza

Z niepokojem „trudności w relacjach” inwestora i generalnego wykonawcy AWW obserwują władze Grodziska Mazowieckiego. — Kwestie te pozostają indywidualną sprawą każdej z zainteresowanych spółek. Mamy nadzieję, że inwestor będzie realizował założony przez siebie harmonogram budowy parku rozrywki — mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Imtech rozlicza dziurę na 100 mln EUR