Indeks dolara najniżej od pięciu miesięcy

opublikowano: 02-12-2022, 13:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Indeks dolara, pokazujący zmianę jego wartości wobec koszyka sześciu głównych walut, spadł w piątek najniżej od pięciu miesięcy, informuje Reuters.

Waluta USA tanieje wyraźnie od środy, kiedy szef Fed, Jerome Powell, zasygnalizował spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych w USA, prawdopodobnie już od grudnia. Indeks dolara spadł w piątek do 104,47 pkt., najniżej 29 czerwca. Jednym z głównych beneficjentów słabnięcia dolara jest chiński juan. Zmierza do zakończenia tygodnia największym umocnieniem od 2005 roku, kiedy zaprzestano powiązania wartości chińskiej waluty z dolarem.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Rynki naprawdę kupiły historię o pivocie [zmianie polityki – red. pb.pl] Fed – powiedział Reutersowi Francesco Pesole, strateg walutowy ING. – Biorąc pod uwagę co dzieje się po stronie inflacji, będzie potrzebny naprawdę mocny raport z rynku pracy aby dolar zaczął się umacniać – dodał, nawiązując do piątkowego raportu z rynku pracy w USA.

Rynek oczekuje, że gospodarka dodała w listopadzie 200 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. W październiku było ich 261 tys. Mocny rynek pracy to argument dla Fed za kontynuacją zdecydowanej polityki antyinflacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane