Indeks walut gospodarek wschodzących już na minusie w tym roku

opublikowano: 07-08-2019, 16:44

Rosnąca awersja inwestorów do ryzyka spowodowała, że indeks walut gospodarek wschodzących oddał już cały tegoroczny zysk, a indeks akcji spółek z gospodarek wschodzących mocno go zredukował.

MSCI EM Currency Index traci w tym roku 0,5 proc. i wynosi 1606,35 pkt., a MSCI Emerging Markets Index rośnie o 0,4 proc. do  969,45 pkt. Jeszcze tydzień temu indeks walut gospodarek wschodzących rósł nawet o 2,2 proc. Indeks akcji spółek z gospodarek wschodzących nawet w najgorszym momencie wyprzedaży w maju utrzymywał wzrost o 2 proc. w skali roku.

Tylko 4 z 24 walut gospodarek wschodzących wciąż są na plusie. We wtorek w ubiegłym tygodniu było ich 11. Siedem benchmarkowych indeksów rynków akcji gospodarek wschodzących spada już w tym roku. Dwa tygodnie temu było ich cztery, ale od tego czasu pod kreską znalazły się indeksy giełd w Indonezji, Korei Południowej i Polsce.

Analitycy uważają, że malejąca szansa na rozwiązanie sporu handlowego USA i Chin nie wróży dobrze rynkom wschodzącym. Stratedzy Morgan Stanley, którzy niedawno radzili stawiać na waluty gospodarek wschodzących, obecnie  wycofali tą rekomendację i radzą zajęcie pozycji defensywnych.

- Dotychczasowy rozwój wypadków w tym tygodniu tylko wzmocnił nasze przekonanie, że inwestorzy powinni zmniejszać ryzyko portfeli – głosi raport banku. - Awersja do ryzyka jest skrajna, jednak rekomendujemy ignorowanie odbić cen aktywów o wyższym ryzyku, bo nie jest prawdopodobne, aby szybko doszło do poprawy jeśli chodzi o globalny wzrost i obawy dotyczące handlu – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy