Indeks WIG ustanowił historyczny rekord

Sebastian Gawłowski
09-02-2004, 16:27

Sesja przyniosła ustanowienie historycznego rekordu przez indeks szerokiego rynku WIG, którego wartość przekraczała nawet 23 tys. pkt. Na nowych szczytach jest również MIDWIG. Oba wskaźniki dawno zostawiły za sobą najwyższe poziomy z ubiegłego roku. Tymczasem ta sztuka nie udała się jeszcze WIG 20, który pozostaje daleko w tyle za swoimi odpowiednikami. O rozpoczęciu kolejnej fali hossy będzie można mówić po zdecydowanym pokonaniu przez indeks największych spółek psychologicznego poziomu 1700 pkt. Zamknięcie WIG 20 na 1705 pkt znacznie poprawia obraz rynku, ale musi zostać potwierdzone na kolejnych sesjach.

W poniedziałek zwyżkowały kursy zdecydowanej większości spółek na bardzo wysokich obrotach (około 500 mln zł). Do kupna akcji zachęciły pozytywne sygnały z giełd amerykańskich oraz uspokojenie napięcia wokół planu Hausnera. Rynek ciągnęły w górę akcje KGHM i TPSA. Na notowania telekomu nie wpłynęły zapowiedzi sprzedaży akcji posiadanych przez Kompanię Węglową w maju. Liderów wspomagały je zwyżki banków (zwłaszcza BPH PBK i BZ WBK) oraz firm informatycznych poza Comarchem. Słabość kursu krakowskiego intergratora jest bardzo zastanawiająca. Wśród największych spółek słabsza od rynku była Agora, która otrzymała zalecenie neutralnie od DM Millennium. We wzrostach

nie uczestniczyły Kęty, które korygują wcześniejsze zwyżki po podaniu dobrych wyników.

Bardzo dobre nastroje panowały na szerokim rynku akcji, o czym świadczy fakt, że gracze nie przejęli się kolejną korektą prognoz wyników Kruka. Akcje jubilerskiej spółki rosły o ponad 4 proc. Zwyżkował Getin, który szykuje się do przeprowadzenia megaemisji na blisko 245 mln zł. Zapewni ona środki na przejęcie banku GBG. Nowe akcje weźmie Leszek Czarnecki. Sporą zwyżkę zaliczył Strzelec, który niedawno sprzedał nową emisję akcji.

Znów jednym z liderów wzrostów był Elektrim. Po piątkowym WZA Polsat Media ma zdecydowaną większość z radzie nadzorczej spółki. Zwyżkował Remak, który ma kontrakt za blisko 9 mln zł. Wysoko rósł kurs Suwar. W spółce toczy się konflikt między jej akcjonariuszem, a prezesem zarządu o wykonywanie prawa głosu z walorów posiadanych przez szefa firmy. Obrót na tych akcjach był jednak symboliczny. Na fixingu mocno rósł kurs Ampli. Spółka szykuje się do akwizycji i w tym prognozuje 100 mln zł przychodów.

Wśród niewielkiej grupy akcji notujących stratę była Krakchemia, która jeszcze w styczniu rosła na fali obiecujących prognoz na ten rok. Straciło również Simple, które rozczarowało spadkiem przychodów i stratą netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks WIG ustanowił historyczny rekord