Indeksy amerykańskich giełd na niewielkich plusach

(Marek Druś)
opublikowano: 15-02-2005, 20:39

Na dwie godziny przed końcem sesji indeksy amerykańskich giełd znalazły się blisko poziomów ostatnich zamknięć. Nastroje popsuła wiadomość o wyraźnym spadku napływu do USA zagranicznego kapitału długoterminowego w grudniu ubiegłego roku.

Na dwie godziny przed końcem sesji indeksy amerykańskich giełd znalazły się blisko poziomów ostatnich zamknięć. Nastroje popsuła wiadomość o wyraźnym spadku napływu do USA zagranicznego kapitału długoterminowego w grudniu ubiegłego roku.

Zagraniczni inwestorzy nie kupowali amerykańskich papierów wartościowych w grudniu tak chętnie jak jeszcze w listopadzie, kiedy napływ kapitału netto wyniósł prawie 90 mld USD. Miesiąc później był już o niemal 30 mld USD niższy. 

Dużym zainteresowaniem cieszą się akcje spółek handlu detalicznego. To przede wszystkim skutek dobrych danych o sprzedaży detalicznej w styczniu. Spadła ona mniej niż oczekiwano, a bez uwzględniania sprzedaży aut, wzrosła mocniej niż prognozowali ekonomiści.

Dodatkowym sygnałem, który zwiększył popyt na akcje spółek branży była wiadomość o ofercie przejęcia Circuit City przez jego piątego pod względem wielkości akcjonariusza, Highfields Capital Management. Chce on wycofać drugą amerykańską sieć sklepów z elektroniką użytkową z giełdy. Oferowana cena za akcję jest o 19 proc. wyższa od notowanej na poniedziałkowym zamknięciu. Kurs Circuit City rośnie o ok. 18 proc.

MD

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane